Memory Card-rester på vej mod ny konkurs

Den amerikanske RAM-producent Dataram har indkasseret et gigantunderskud på 173 millioner kroner i Danmark oven på købet af konkursramte Memory Card Technology for to et halvt år siden. Dataram overvejer at parkere gælden i det danske anpartsselskab og flytte aktiviteterne ud af Danmark ved en ny konkurs.

Det danske mareridt fortsætter for den amerikanske RAM-producent Dataram, der i 2001 betalte omkring 260 millioner kroner for resterne af John Trolles konkursramte Memory Card Technology.

I seneste regnskabsår tabte Dataram 173 millioner kroner i Danmark, og omsætningen landede så lavt som 158 millioner.

Selskabets ledelse med administrerende direktør Lars Marcher i spidsen betegner resultatet som stærkt utilfredsstillende og forbereder i regnskabet kreditorerne på, at selskabet overvejer en konkurs.

- Overføres aktiviteterne til moderselskabet Dataram Corporation, er det på nuværende tidspunkt uafklaret, hvorvidt selskabet kan likvideres ved en solvent likvidation (hvor alle kreditorer får deres fulde tilgodehavende, red) eller ved en konkurs, som ledelsen formulerer det.

Kort gæld på 43 millioner kroner

De kortfristede gældsposter i det danske selskab er i alt på små 43 millioner kroner, hvoraf under halvdelen er til tilknyttede virksomheder.

Desuden har Dataram tidligere oplyst, at selskabet hænger på årlig en huslejeforpligtelse på syv millioner kroner frem til 2009, hvilket dog ikke omtales i det seneste regnskab.

Årsagen til den fortsatte danske nedtur skal ifølge ledelsen findes i den faldende efterspørgsel efter RAM og det deraf følgende prisfald på DRAM.

Fyringsrunde koster kassen

Skulle selskabet beslutte at fortsætte de danske aktiviteter, skal det danske salgskontor sikre en omsætning på mellem 100 og 120 millioner kroner for at undgå underskud i indeværende regnskabsår.

Dataram ApSÅrsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning158,1310,5
Resultat af primær drift -165,4-73,6
Resultat før skat -153,7-74,5
Resultat-172,9-58,6
Egenkapital-14,6-7,0
Antal ansatte99132
Siden Dataram i 2001 betalte 260 millioner kroner for resterne af John Trolles konkursramte Memory Card Technology, er selskabets medarbejderantal skåret kraftigt ned. Fra at have været omkring 132 er der nu omkring 20 fuldtidsansatte på kontoret i FDB's gamle bygning i Århus. Den største del fyringsrunde kom, da Dataram i foråret lukkede produktionen i Århus.

Nedskæringerne er også den største grund til, at underskuddet blev så stort som 173 millioner kroner. Således kan hele 138 millioner kroner henføres til fyringsomkostninger, udskudt skatteaktiver og nedskrivning af goodwill for omkring 90 millioner kroner.

Det har ikke været muligt at træffe selskabets ledelse for en kommentar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job