Torsdagens aviser om IT

Ekspert: Grænseværdier for mobilstråling er for høje. Telefoner giver højere stråling end mobilmaster. Netbutikker kæmper for at få leverandører. Lille tilbagegang for Sonofon.

Ekspert: Grænseværdier for mobilstråling er for høje
EU's grænseværdier for hvor meget stråling antenner til mobiltelefoni må udsende, er for høje, mener lektor Sianette Kwee fra Institut for Medicinsk Biokemi ved Aarhus Universitet. Reglerne er ellers fastlagt på baggrund af anbefalinger fra en organisation med strålekyndige og repræsentanter for teleindustrien, men Sianette Kwee kritiserer, at rapporterne fra organisationen bygger på forsøg med gummidukker, der er fyldt med salt- og sukkervand. Der er ikke noget galt for, at lande vedtager lavere grænseværdier for mobilstråling end resten af EU. Det er blandt andet sket i Italien og Schweiz, ligesom Rusland har en grænseværdi, der er en hundrededel af EU's. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Telefoner giver højere stråling end mobilmaster

En mobiltelefon, der holdes tæt til øret, påvirker brugeren med en million gange mere stråling end en mobilsendemast. Det påpeger direktør Torben Rune fra telekonsulentfirmaet Netplan, efter bekymringen over den eventuelle strålingsfare fra sendemaster er blusset op. Fjernes telefonen bare 10 centimeter fra øret, falder påvirkningen til en hundrededel. "Jeg vil nødig lyde arrogant, men det svarer lidt til storrygeren, der er bekymret for hullet i ozon-laget," siger Torben Rune, som dog også mener, at der er behov for flere undersøgelser af sundhedsrisikoen ved mobilstråling. Han opfordrer alle til at bruge headset, når de taler i mobiltelefon. Strålingen fra mobiltelefoner er reguleret af et EU-direktiv. (Børsen)

Netbutikker kæmper for at få leverandører

Mange leverandører afslår at levere til rendyrkede internetbutikker, men det er langt fra altid lovligt. Leverandører må nemlig ikke nægte at levere til internetbutikker - heller ikke af frygt for, at butikkerne dumper prisen. Derimod må leverandørerne gerne stille krav om for eksempel personlig betjening, som alle butikker skal overholde, fastslår advokat Peter Lind Nielsen fra advokatfirmaet Bender.dk. (Erhvervsbladet)

Lille tilbagegang for Sonofon

Sonofon havde 1.305.000 kunder ved udgangen af tredje kvartal. Det er en lille tilbagegang i forhold til udgangen af andet kvartal, men en stor stigning i forhold til samme periode sidste år. Det viser tal fra amerikanske Bellsouth, som ejer 46,5 procent af aktierne i Sonofon. (Børsen)

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S