Apple er den hemmelige Danionics-kunde

Den trængte batteriproducent Danionics har længe sløret en stor international ordre. Men en analytiker peger på, at Apple er kunden, som bruger batterierne i sine Ipod-musikafspillere.

Batteriproducenten Danionics har længe hemmelighedskræmmet omkring en stor international kunde, hvis navn ikke kunne afsløres.

Men nu river analytikeren Rune Møller hos Jyske Bank forhænget fra og hævder i en analyse, at det kun kan dreje sig om Apple, som bruger batterierne i musikafspilleren Ipod.

Afsløringen har ikke krævet det store detektivarbejde, for Danionics-batterierne kan købes i flere e-butikker, hvor de markedsføres som udskiftningsbatterier til Ipod-afspillerne.

Men ordren har ikke smittet voldsomt af på Danionics tal, påpeger Rune Møller, som for få uger siden afsagde en veritabel dødsdom over den fynske batteriproducent.

- Har vi ret i denne formodning, så har Danionics leveret batterier til Apple siden december 2002, hvorfor ordren er indeholdt i de seneste kvartalsregnskaber. Effekten har således været begrænset til trods for, at Apple har solgt 1,4 millioner Ipods, siden produktet blev lanceret, skriver Rune Møller.

Han ser dog Apple-ordren som positiv, fordi Apple netop sætter design over pris og derfor er et godt match for Danionics dyre, men meget roste letvægtsbatterier.

Afsløringen får dog ikke Rune Møller til at ændre sin anbefaling for Danionics-aktien, som han fortsat råder folk til at skille sig af med.

Danionics vil ikke bekræfte, at den hemmelige kunde er Apple.

- Vi kan ikke sige mere om aftalen. Vi har indgået en aftale med en stor IT-virksomhed, som indebærer, at vi ikke må kommentere eller af- eller bekræfte kundeforhold. Så det har jeg ikke tænkt mig at gøre, siger økonomidirektør i Danionics, Henrik Langebæk, til Morgenavisen Jyllands-posten

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S