Apple er den hemmelige Danionics-kunde

Den trængte batteriproducent Danionics har længe sløret en stor international ordre. Men en analytiker peger på, at Apple er kunden, som bruger batterierne i sine Ipod-musikafspillere.

Batteriproducenten Danionics har længe hemmelighedskræmmet omkring en stor international kunde, hvis navn ikke kunne afsløres.

Men nu river analytikeren Rune Møller hos Jyske Bank forhænget fra og hævder i en analyse, at det kun kan dreje sig om Apple, som bruger batterierne i musikafspilleren Ipod.

Afsløringen har ikke krævet det store detektivarbejde, for Danionics-batterierne kan købes i flere e-butikker, hvor de markedsføres som udskiftningsbatterier til Ipod-afspillerne.

Men ordren har ikke smittet voldsomt af på Danionics tal, påpeger Rune Møller, som for få uger siden afsagde en veritabel dødsdom over den fynske batteriproducent.

- Har vi ret i denne formodning, så har Danionics leveret batterier til Apple siden december 2002, hvorfor ordren er indeholdt i de seneste kvartalsregnskaber. Effekten har således været begrænset til trods for, at Apple har solgt 1,4 millioner Ipods, siden produktet blev lanceret, skriver Rune Møller.

Han ser dog Apple-ordren som positiv, fordi Apple netop sætter design over pris og derfor er et godt match for Danionics dyre, men meget roste letvægtsbatterier.

Afsløringen får dog ikke Rune Møller til at ændre sin anbefaling for Danionics-aktien, som han fortsat råder folk til at skille sig af med.

Danionics vil ikke bekræfte, at den hemmelige kunde er Apple.

- Vi kan ikke sige mere om aftalen. Vi har indgået en aftale med en stor IT-virksomhed, som indebærer, at vi ikke må kommentere eller af- eller bekræfte kundeforhold. Så det har jeg ikke tænkt mig at gøre, siger økonomidirektør i Danionics, Henrik Langebæk, til Morgenavisen Jyllands-posten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura