Anthropics farlige Mythos-AI falder i de forkerte hænder: Slap ud fra dag et

En gruppe i chat-app’en Discord har i to uger haft uautoriseret adgang til Anthropics farlige ’Mythos’ AI-model.

Artikel top billede

(Foto: Claude PR)

En gruppe uautoriserede brugere har fået adgang til Anthropics avancerede men også farlige AI-model ’Mythos’.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

Modellen er så potent, at den kan finde og udnytte sikkerhedshuller i stort set alle store styresystemer og internetbrowsere.

Derfor har Anthropic alene tilladt adgang til en lille gruppe af udvalgte tech-virksomheder. Blandt dem er Amazon, Microsoft, Apple og Cisco og andre virksomheder tæt på tech- og finansverdenens infrastruktur.

Ifølge mediet er det lykkedes en gruppe fra et lukket Discord-fællesskab at få fat i modellen selvsamme dag, som Anthropic offentliggjorde modellens eksistens til den brede offentlighed.

Gruppen har dermed haft adgang til den avancerede model i omtrent to uger og bruger stadig modellen regelmæssigt, lyder det. Den er dog ikke blevet misbrugt til noget hackerangreb, oplyser kilden til Bloomberg.

Gruppens medlemmer har holdt sig til at benytte modellen til mere uskyldige opgaver såsom simpel hjemmesidekode.

Kilden meddeler, at gruppen også har haft adgang til andre af Anthropics endnu ikke offentliggjorte modeller.

Hos Anthropic oplyser en talsperson, at firmaet er i gang med at undersøge sagen. Anthropic finder dog indtil videre ingen tegn på, at adgangen rækker ud over den eksterne leverandørs systemer.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S