Danmark har brug for en Store Beredskabsdag

Klumme: Der bliver jævnligt diskuteret, om Store Bededag bør genindføres. Men vi burde i stedet bruge en dag på at øve os i krisehåndtering - for alvor. Den dag kunne vi kalde Store Beredskabsdag.

Artikel top billede

(Foto: Alexey Soucho)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

I snart 40 år har jeg arbejdet med organisationers styring af kritiske systemer, processer og compliance, og der er én ting, som går igen: Mange organisationer tror, at de er forberedt på kriser.

Men når man ser nærmere efter, ligger beredskabsplanerne "gemt" og spredt rundt omkring i organisationen i dokumenter, på intranettet og i forskellige cloud-løsninger.

Alt for få medarbejdere ved faktisk præcis, hvor planerne findes, eller hvad deres rolle er, hvis krisen pludselig rammer.

Planer på papir eller i SharePoint er ikke beredskab – især ikke hvis systemerne ikke virker, når krisen rammer og internettet går ned.

Flere trusler og mere fokus på beredskab

Desværre er vores samfund blevet sårbart: Vi oplever flere og flere cyberangreb, angreb på kritisk infrastruktur og hybride trusler, og vi har gjort os afhængige af digitale systemer.

Heldigvis er der fra EU's side indført reguleringer som NIS2-direktivet, der stiller markant højere krav til organisationers digitale robusthed og dokumenterede beredskab.

Og det er vigtigt, men compliance alene gør os ikke robuste.

Robusthed opstår gennem øvelser, teknologisk redundans og systemer, der fungerer under pres.

En national beredskabsøvelse

Jeg vil derfor foreslå, at vi indfører en Store Beredskabsdag, der kan fungere som en national øvelsesdag, hvor virksomheder, myndigheder og organisationer tester deres digitale og organisatoriske robusthed.

På denne dag kan organisationer simulere realistiske krisescenarier, for eksempel:

• Internettet er nede, så hvordan kommunikerer I internt og eksternt?
• Strømmen er ustabil, så hvilke systemer prioriterer I?
• Mobil- og telefonnettet er nede, så hvordan koordinerer I?
• Digitale betalingssystemer er utilgængelige, så hvordan fortsætter forretningen?
• Offentlig transport er begrænset, så hvordan bemander I kritiske funktioner?

Formålet skal være, at vi afslører svagheder i både vores organisation, processer og teknologi, før en reel krise opstår.

Vi ved fra både militærtræning og katastrofeberedskab, at realistiske øvelser er den mest effektive måde at opdage de fejl og afhængigheder, der ellers først viser sig under en faktisk krise.

Beredskab kræver både organisation og teknologi

Beredskab handler om samspillet mellem mennesker, processer og teknologi.

Hvis systemerne ikke er tilgængelige under en krise, hjælper selv de bedste beredskabsplaner ikke meget.

Derfor bør vi begynde at tænke mere systematisk i både organisatorisk træning og teknologisk robusthed.

Om det bliver en officiel beredskabsdag eller ej, er mindre vigtigt. Det afgørende er, at vi begynder at træne ikke bare dokumentere vores beredskab.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest