Elektronisk medicin-program i hårdknude

Et pilotprojekt om medicinering i Hovedstadens Sygehusfællesskab er gået i stå efter problemer, der opstod under det store strømsvigt i september.

I Hovedstadens Sygehusfællesskab (HS) havde man netop fået sit elektroniske medicinmodul til at køre i pilotfase på Frederiksberg Hospital, da den store strømafbrydelse fik lyset til at gå ud den 23. september.

- Det fik en masse fejl, der ikke umiddelbart havde noget med strømsvigtet at gøre, til at komme op til overfladen, siger Steen Christophersen, informatikdirektør i HS.

Medicin-modulet skal blandt andet holde styr på, at patienter får den rigtige medicin i de rigtige doser.

Men siden strømsvigtet har pilotprojektet stået stille, mens der blev rettet fejl, og det er ikke som planlagt blevet udbredt til andre afdelinger i landets største sygehusregion.

Det vil først ske, når medicineringsmodulet har kørt tilfredsstillende på
Frederiksberg i mindst en måned, men hvornår det kan være i drift igen, er ikke klarlagt.

Flere leverandører lig med flere problemer

Informatikdirektøren erkender, at det har været en komplicerende faktor, at HS har tre forskellige leverandører på sine EPJ-projekter, som har skullet samarbejde om fejlrettelsen.

- Det er klart, at en flerleverandørstrategi har omkostninger. Det er altid mere besværligt, når flere parter skal arbejde sammen, siger Steen Christophersen, som dog mener, at HS stadig vinder ved modellen, idet ingen enkelt leverandør får magten over hele projektet.

Til gengæld frygter han ikke for samspillet med den nye, landsdækkende medicinerings-database, som beskrevet i den ledsagende artikel. Her er leverandøren nemlig den samme som til HS, Mærsk-selskabet Acure.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse