Konica køber dansk forhandler

Den japanske kopimaskine- og kameraproducent Konica, der er ved at overtage Minolta, køber nu også sin danske forhandler, Bodenhoff. Det fusionerede selskab vil være det største herhjemme inden for kopimaskiner.

Bodenhoff, dansk forhandler af kopimaskiner og printere, er på vej til at blive opslugt af branchens nye gigant, japanske Konica Minolta.

Opkøbet af det danske selskab, som i sidste regnskabsår havde 111 medarbejdere og en omsætning på 158 millioner kroner, er en konsekvens af, at Konica køber Minolta.

Minolta står stærkt på det danske marked for særligt kopimaskiner med 220 medarbejdere og en omsætning på omkring 330 millioner kroner. Når købet af Bodenhoff går igennem, bliver der tale om en af de største aktører på det danske marked.

Det er dog ikke besluttet at lægge Bodenhoff fra Albertslund vest for København sammen med Konica Minolta i Danmark. Det skyldes blandt andet, at opkøbet af Bodenhoff sker gennem Konicas tyske datterselskab, som i forvejen ejer 15 procent af den danske forhandler.

Købet er heller ikke gået igennem endnu. Ifølge Minoltas danske direktør, Martin Rahbek, skal det først godkendes af Bodenhoffs aktionærer.

- Nu køber vi dem først, så ser vi, hvad der sker, siger han.

Martin Rahbek oplyser, at hovedparten af Bodenhoffs danske forretning bygger på Konicas kopimaskiner. Der er dog også et mindre salg af printere fra andre producenter, mellem dem Hewlett-Packard.

Parterne ønsker ikke at oplyse, hvor meget Konica skal betale for Bodenhoff.

Canon købte i 1999 sin danske forhandler Bruhn A/S for en lille halv milliard kroner. Nogle af pengene bruger stifteren, Lars Bruhn, i dag i sit ventureselskab, Internet Ventures Scandinavia.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse