Distributør og web-udvikler danner nyt par

Stifterne af softwaredistributøren Supply Services har solgt ud. Distributøren bliver slået sammen med web-udviklingsselskabet Medianet, som på den måde sikrer sig en ny salgskanal. De to direktører og ejere har ikke lagt opkøbskikkerten fra sig.

I Hvidovre ved København slår to IT-sekaber, Medianet Scandinavia og Supply Services, pjalterne sammen.

Medianet, der udvikler software til interaktive web-løsninger, var i forvejen ejet af direktørerne i de to selskaber, som er sammen i selskabet MB Holding.

Direktørerne, Karsten Madsen fra Medianet og Poul Bundgaard fra Supply Services, har købt de oprindelige grundlæggere af Supply Services ud af selskabet, der hovedsageligt distribuerer software.

- Synergien i det her er, at Medianet har et produkt, og Supply Services har en salgskanal. Medianet vil gerne undgå at have sin egen salgs- og logistikafdeling, så vi kun skal fokuserer på udvikling af vores produkter, siger Karsten Madsen, der ikke vil oplyse priser for overtagelsen af Supply Services.

Stifteren af distributøren er Tine Timm, som ejede selskabet med sin far Ole Timm og den tredje ejer, Søren Rasmussen.

Medianet har fokus på udvikling af interaktive systemer til bankverdenen. Hovedproduktet blev lavet i samarbejde med Sammenslutningen af danske Andelskasser og giver, som Karsten Madsen formulerer det, mulighed for "personlig service via internettet" ved hjælp af IP-teknologi.

Systemet skal bruges i ubemandende banker, hvor kunden i stedet for at møde en bankrådgiver af kød og blod ved disken, bliver koblet til et centralt call center, så bankrådgiveren kan ses og høres på en skærm i den ubemandede bank.

Systemet kører i dag blandt andet i banker i Skjern og Grinsted, og næste genration, hvor det samme er muligt fra bankkundens hjemme-pc, ligger klar, men er ifølge Karsten Madsen ikke oppe at køre endnu.

Medianet og Supply Services og deres henholdsvis 5 og 13 medarbejdere kører videre som selvstændige selskaber. Poul Bundgaard får titlen som administrerende direktør i dem begge og Karsten Madsen bliver direktør med ansvar for udvikling.

Med overtagelsen af Supply Services er de to partnere dog ikke færdige med at købe ind.

- Vi er et lille firma, og derfor er det interessant at se på mulige partnere. Det er den rigtige vej frem, for man kan ikke opfinde alt selv. Vi køber, hvis det passer, men samarbejde er også interessant, siger Karsten Madsen.

MediaNet Scandinavia opstod oprindelig af selskabet Tvropa, som stod parat til sammen med filmselskabet Zentropa at sende digitalt fjernsyn til danskerne. Men planerne om digitalt tv i Danmark blev droppet. Derfor sadlede selskabet, der tidligere Medianet Danmark og var en del af porteføljen i 2M Invest, om.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland