Dansk direktør forlader Watermark

Watermark, det tidligere Lindhard, har mistet sin danske direktør, som har fået job i virksomheden HOB Business Solutions. Konsulentchefen bliver Watermarks daglige leder.

Hans Peter Bech holdt kun et år på direktørposten i Watermark, det tidligere Lindhard, inden han igen var på vej mod til nye udfordringer.

Han kom til Watermark i september sidste år fra en post som leder af Navisions centraleuropæiske forretning.

Men fra 1. oktober er han blevet direktør for Microsoft Business Solutions (MBS)-huset, HOB Business Solutions, som ud over at forhandle Axapta-systemer og specialdesignede .NET-systemer har udviklet en software, der gør det muligt at bruge Axapta på håndholdte pc'er.

- Jeg har købt en andel på 20 procent i HOB, og det sker efter et længe næret ønske om at blive selvstændig og arbejde med ERP, siger Hans Peter Bech, som har forpligtet sig kontraktligt til ikke at diskutere skilsmissen med Watermark.

Watermark, som har været ramt af nedgangstider med et årsresultat sidste år på minus otte millioner kroner, må i mellemtiden undvære en dansk direktør.

Hollandsk direktør - dansk leder

Officielt sidder Arie de Jonge fra Watermarks hollandske moderselskab nu på posten som dansk administrerende direktør, men reelt varetages styringen af konsulentchef Kim Ottosen.

- Jeg har påtaget mig den daglige ledelse, og det betyder ikke de store ændringer for selskabet, siger Kim Ottosen.

Han vil ikke svare direkte på, om Watermark leder efter en ny dansk direktør.

Watermark hed indtil sidste år Lindhard. Virksomheden blev i 1997 købt og er nu et datterselskab i den hollandske Vanenburg Business Group-koncern.

Selskabet skiftede navn i forbindelse med, at man droppede ERP-produkterne fra Baan, som ellers er udviklet af moderselskabets stiftere.

Watermark begyndte samtidig et kursskifte, som betyder, at selskabet i dag satser på ERP-systemerne Oracle og Microsoft Axapta.

Desuden udskilte Watermark Denmark i løbet af sidste år sine aktiviteter vedrørende udviklingen af ERP-systemet Multi+ i en selvstændig forretningsenhed, der nu er underlagt det norske Lindhard-selskab.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S