TDC er dårligst på mobildækning

Af de fire mobilselskaber, som har eget netværk, må den absolut største, TDC, se sig selv få bundkarakter når det gælder mobildækningen. Orange ligger i top.

En ny undersøgelse gør op med alle fordomme om, at de mindre mobilselskaber har dårligere kvalitet i ydelserne end de store. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

I følge en ny undersøgelse har Orange den bedste mobildækning herhjemme, mens TDC er bundskraberen blandt de fire selskaber, som selv ejer deres mobilnetværk. De to andre er Sonofon og Telia.

- Resultatet er meget overraskende, og det ændrer totalt ved de fordomme, som har været i mobilbranchen gennem mange år om, hvem der har den bedste kvalitet, siger teleanalytiker John Strand til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Undersøgelsen er foretaget af det schweiziske konsulentfirma Ascom på vegne af Forbrugerrådet og Center for Tele-information, og er sponseret af Orange.

Undren i TDC

Det får dog ikke Forbrugerrådet til at stille spørgsmålstegn ved resultaterne, idet man påpeger, at Orange ikke har haft nogen indflydelse på den måde, som undersøgelsen er blevet udført på, skriver avisen.

I TDC undrer man sig til gengæld.

- Vi foretager selv løbende målinger af vores kvalitet, og de målinger viser et helt andet billede end den nye undersøgelse, siger vicedirektør i TDC, Henning Dikow til avisen.

Selv om Orange vandt over de øvrige aktører i undersøgelsen, var det kun med et mulehår. Undersøgelsen fastslog, at mobildækningen generelt er god og at forskellene i kvalitet er meget små, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten..

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S