Direktører scorer fed bonus trods it-fiasko

Lønsystem giver bonus til topembedsmænd på trods af deres ansvar for skandaleramte it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Der er ingen sammenhæng mellem udbetaling af lønbonus til danske, statslige topchefer og opfyldelse af de mål, som de forventes at nå.

Det konkluderer en forsker-rapport ifølge Politiken

Professor Jørgen Grønnegaard og Anne Skorkjær Binderkrantz fra Institut for Statskundskab ved Aarhus Universitet, der står bag undersøgelsen, har tjekket 124 direktører i statslige styrelser.

"I teorien er der fin sammenhæng mellem de bonusser, der bliver udbetalt ved årets udgang, og målopnåelsen. Men sådan forholder det sig bare ikke i praksis," fortæller Anne Storkjær Binderkranz til Politiken.

Fagforeningen DJØF mener ordningen har brug for et "serviceeftersyn."

Og hos Moderniseringsstyrelsen, der udstikker retningslinjer på området, erkender man også, at der kan laves tættere kobling mellem resultater og lønnen. 

Bizar bonus for Polsag

På it-området har flere debattører og politikere da også undret sig over de bonusser, der er blevet udbetalt til ledere, der har haft ansvaret for fejlslagne it-projekter.

Senest har Computerworld beskrevet, hvordan Rigspolitichefen på trods af at bære det formelle ansvar for Polsag, der kostede en halv milliard skattekroner, men blev droppet, fik næsten hele sin bonus på 100.000 kroner udbetalt i både 2009 og 2010.

Også anden ledende medarbejder hos politiet med ansvar for projekt fik udbetalt bonus.

Tinglysnings-bosser fik bonus

Også de ansvarlige for den Digitale Tinglysning, hvor der fortsat verserer en erstatningssag rejst af borgere, som følge af massive problemer, fik løn-bonus.

Faktisk skrev Computerworld, at projektlederen for det skandaleramte projekt over fire år fik 390.000 kroner i bonus.

Også direktøren for Domstolsstyrelsen fik bonus på trods af skandalen. På tre år fik han tilsammen 265.000 kroner

Dengang forsvarede bestyrelsen for Domstolsstyrelsen bonussen med, at det var en indsats på hele Domstolsstyrelsens virkeområde.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse