Direktører scorer fed bonus trods it-fiasko

Lønsystem giver bonus til topembedsmænd på trods af deres ansvar for skandaleramte it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Der er ingen sammenhæng mellem udbetaling af lønbonus til danske, statslige topchefer og opfyldelse af de mål, som de forventes at nå.

Det konkluderer en forsker-rapport ifølge Politiken

Professor Jørgen Grønnegaard og Anne Skorkjær Binderkrantz fra Institut for Statskundskab ved Aarhus Universitet, der står bag undersøgelsen, har tjekket 124 direktører i statslige styrelser.

"I teorien er der fin sammenhæng mellem de bonusser, der bliver udbetalt ved årets udgang, og målopnåelsen. Men sådan forholder det sig bare ikke i praksis," fortæller Anne Storkjær Binderkranz til Politiken.

Fagforeningen DJØF mener ordningen har brug for et "serviceeftersyn."

Og hos Moderniseringsstyrelsen, der udstikker retningslinjer på området, erkender man også, at der kan laves tættere kobling mellem resultater og lønnen. 

Bizar bonus for Polsag

På it-området har flere debattører og politikere da også undret sig over de bonusser, der er blevet udbetalt til ledere, der har haft ansvaret for fejlslagne it-projekter.

Senest har Computerworld beskrevet, hvordan Rigspolitichefen på trods af at bære det formelle ansvar for Polsag, der kostede en halv milliard skattekroner, men blev droppet, fik næsten hele sin bonus på 100.000 kroner udbetalt i både 2009 og 2010.

Også anden ledende medarbejder hos politiet med ansvar for projekt fik udbetalt bonus.

Tinglysnings-bosser fik bonus

Også de ansvarlige for den Digitale Tinglysning, hvor der fortsat verserer en erstatningssag rejst af borgere, som følge af massive problemer, fik løn-bonus.

Faktisk skrev Computerworld, at projektlederen for det skandaleramte projekt over fire år fik 390.000 kroner i bonus.

Også direktøren for Domstolsstyrelsen fik bonus på trods af skandalen. På tre år fik han tilsammen 265.000 kroner

Dengang forsvarede bestyrelsen for Domstolsstyrelsen bonussen med, at det var en indsats på hele Domstolsstyrelsens virkeområde.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS