Frygtet Mac-trojaner ser ud til at være svækket

Antallet af inficerede Mac-computere falder, men det er for tidligt at ånde lettet op.

Artikel top billede

Læs også:

Apple tager kampen op mod farlig Mac-malware

Computerworld News Service: Symantec estimerer, at udbredelsen af malwaren Flashback i tirsdags var reduceret til godt 99.000 Macs fra 142.000 dagen før.

Sikkerhedsleverandøren skriver i et blogindlæg:

"Statistikken fra vores sinkhole viser, at tallet falder fra dag til dag. Vi forventede dog oprindeligt, at der på nuværende tidspunkt ville have været en større nedgang i antallet af infektioner."

I sidste uge rapporterede Symantec, at antallet af Macs, der var inficeret med Flashback, var faldet til omkring 270.000, efter at de første estimater 9. april lød på 600.000 inficerede Macs.

Apple har en del af skylden

Flashback anses for at være et af de hidtil største udbrud af malware på Mac, og flere eksperter har givet Apple en del af skylden for omfanget.

Argumentet går på, at hvis Apple havde været mere åben med hensyn til sikkerhedshuller, og hvis selskabet havde været hurtigere ude med en rettelse, så ville udbruddets omfang have været mindre.

Flashback blev opdaget i september sidste år som en ny trojaner, der udgav sig for at være en installationspakke af Flash Player til OS X Lion.

Sammen med malwaren MacDefender var Flashback ifølge sikkerhedsfirmaet Intego hovedårsag til, at 2011 blev "det mest aktive år for malware på Mac, siden Mac OS X blev lanceret."

Sådan angribes der

Den nye variant af Flashback kan inficere computere, uden at brugeren gør andet galt end blot at besøge det forkerte website.

En sårbarhed i Java, der identificeres som CVE-2012-0507, gør det muligt for malwaren at installere sig selv fra et skadeligt website, som brugeren besøger, uden at brugeren skal indtaste administratorkoden.

Selvom dette sikkerhedshul i Java blev lukket af Oracle i februar, så fandt rettelsen ikke vej til Mac-computere, før Apple udgav sin egen opdatering af Java i sidste uge.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Apple tager kampen op mod farlig Mac-malware

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job