Sådan børnesikrer du din iPad

Læs her, hvordan du indstiller din gamle iPad, så dit barn trygt kan bruge den, uden at de lænser dit kreditkort eller kommer i andre problemer.

Nu da Apple har sendt tredje generation af iPad på gaden, bliver ældre iPads ofte givet videre til børn. Giver man et yngre barn en iPad i hånden, er det vigtigt for en forælder at vide, hvordan man først konfigurerer apparatet, så barnet for eksempel kun har adgang til indhold, der er passende for dets alder.

Her kan du læse, hvordan du med den rette opsætning gør din gamle iPad børnevenlig.

Start med at konfigurere din gamle iPad som ny. Det gør du ved at slutte den til din Mac, vælge den i iTunes og klikke på Gendan-knappen. Når gendannelsen er gennemført, vælger du at opsætte iPad'en som en ny enhed i stedet for at gendanne den fra backup.

På den måde sørger du for, at iPad'en er nulstillet og tom for andet indhold end den havde, da du først pakkede den ud af æsken.

Nu tænder du for iPad'en, vælger Indstillinger på startskærmen og herefter Generelt og Begrænsninger. Under Begrænsninger klikker du på Slå begrænsninger til-knappen, hvorefter du bliver bedt om at indtaste og bekræfte en firecifret adgangskode. Nu har du mulighed for at indstille, hvad dit barn kan gøre og ikke kan gøre på iPad'en. 

I den øverste del af vinduet er det muligt at slå de apps fra, som kommunikerer med den ydre verden. Det drejer sig for eksempel om Safari, YouTube og FaceTime. Der er desværre ikke mulighed for at tilpasse disse apps; enten er de slået fra eller også er de slået til. Så du kan ikke indstille filtre for, hvilke typer indhold disse apps kan vise, eller hvilke personer de kan interagere med.

Lidt længere nede på siden finder du valgmuligheder i forhold til at installere og slette apps. Til yngre børn bør du nok slå begge dele fra. Hvis du tillader et ældre barn at installere apps via sin iTunes-konto, så skal den valgmulighed være slået til her.

Skal iPad'en fortælle omverdenen, hvor den er?

Du bør være særligt opmærksom på valgmulighederne i forhold til Lokalitet, da det ikke er nogen god idé at lade yngre børn transmittere til omverdenen, hvor de bor. Du kan slå Lokalitetstjenester helt fra eller du kan slå funktionen til eller fra for hver enkel app.

Det er en god tommelfingerregel at slå denne funktion fra for alle apps, der fortæller omverdenen, hvor iPad'en befinder sig (på nær Find min iPad), men lade den være slået til for de apps, der fortæller iPad'en om, hvad der er i nærheden, såsom Yelp eller Maps.

Under Konti kan du vælge, om brugeren skal kunne tilføje eller ændre nogen kontoindstillinger. Hvis du vil undgå, at dit barn pludselig har opsat sin egen e-mailkonto på iPad'en, så vælg her Tillad ikke ændringer.

Til sidst er vi kommet til Tilladt indhold. Det er her, du tillader eller forbyder musik, videoer og apps baseret på deres rating. Hver kategori kan begrænses ud fra indholdets rating, så du kan for eksempel begrænse film til forskellige aldersgrænser.

Pas på kreditkortet

Hvis du har oprettet et Apple-ID til dit barn, er det en god idé at slå den mulighed fra at foretage såkaldte in-app purchases (Indkøb i programmer), det vil sige køb af ekstra ting direkte fra apps.

Mange spil til børn - også spil der i første omgang er gratis - indeholder desværre fristende valgmuligheder for at foretage sådanne køb, hvilket kan ende med en stor uforudset regning.

 

Oversat af Thomas Bøndergaard

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos