Websted sagsøger for at bryde spil-monopol

Den svenske gaming-virksomhed Unibet vil stævne den svenske stat med det formål at bryde spilmonopolet, og lægger op til, at Danmark får den næste stævning. På baggrund af en aktuel italiensk sag har en advokat samtidig bedt om tiltalefrafald i en sag rejst af Dansk Tipstjeneste mod en dansk samarbejdspartner for Unibet.

Spil-virksomheden Unibet vil trække den svenske stat i retten for at få ophævet det statslige spillemonopol.

Danmark, som er firmaets næststørste marked, kan være blandt de næste på anklagebænken.

Unibet anlægger sagen i Sverige på baggrund af den såkaldte Gambelli-dom.

Sagen var anlagt af den italienske stat mod en række italienske repræsentanter for et britisk bookmaker-firma.

Dommen slog fast, at det kun er tilladt at have et statsligt monopol på spil, hvis man gør det af socialpolitiske grunde - altså for at dæmme op for eller mindske spilleriet.

Men hvis staten, som det er tilfældet i Danmark gennem Dansk Tipstjenestes monopol, selv opfordrer til spil gennem markedsføring samtidig med, at europæiske spiltjenester der opererer lovligt i andre lande ikke har adgang til markedet, er det i strid med EU-reglerne, lød konklusionen.

Unibets direktør Pontus Lesse mener derfor, at der er belæg for et sagsanlæg i Sverige.

Og selv om Pontus Lesse ikke vil bekræfte, at den danske stat bliver næste offer på anklagebænken, mener han, at sagen er klokkeklar, hvis Unibet vælger at rejse den i Danmark.

- Jeg mener helt sikkert, at Gambelli-sagen har en indvirkning. Hvis monopolet skal forhindre folk i at spille og staten selv opfordrer til spil, så er det forbudt, siger Pontus Lesse.

Unibet har derfor hyret et antal advokater både i Sverige og Danmark, og er villig til at ofre mange penge på sagerne. Pontus Lesse opgiver firmaets omsætning sidste år til 100 millioner pund, altså en milliard danske kroner.

- Hvis vi ikke troede, vi havde gode chancer for at vinde denne sag, ville vi aldrig have startet denne proces, siger han.

EU på vej med skrivelse til Danmark

Unibets tiltag kommer samtidig med, at EU-kommisær Frits Bolkestein har erklæret at ville sende en såkaldt åbningsskrivelse til Danmark omkring spil-monopolet.

Det sker efter, at det danske Europa-Parlamentsmedlem Freddy Blak har rejst sagen over for kommissæren.

Nyheden om, at et sagsanlæg kan være på vej giver dog ikke anledning til stor opstandelse i Dansk Tipstjeneste.

- De er i deres gode ret til at undersøge rækkevidden af den kendelse, siger Thomas Rørsig, informationschef i Dansk Tipstjeneste.

Men han henviser til argumentationen fra Skatteministeriet, hvor departementschef Peter Loft over for Berlingske Tidende har påpeget, at den danske lovgivning modsat den italienske er meget konsekvent og restriktiv.

Dette vil ifølge Peter Loft komme Danmark til gode, hvis EU stævner Danmark for monopol på spil.

Men den udlægning anerkender Unibets danske advokat, ikke.

- Peter Loft har tilsyneladende sin egen fortolkning af Gambelli-sagen, som ikke mange deler, siger Jon Iversen, som har EU-ret som sit primære område og til daglig arbejder i advokatfirmaet Bech Bruun Dragsteds kontor i Bruxelles.

Vil have straffesagen droppet

Ud over Unibet repræsenterer han en person, der er tiltalt for have overtrådt spillelovgivningen ved som oddsetter at samarbejde med Unibet i Danmark. Den sag minder ifølge Jon Iversen meget om den italienske Gambelli-sag.

- Jeg har på baggrund af Gambelli-dommen bedt om, at straffesagen mod min klient hæves. Og jeg går ud fra, at mit brev nu er sendt videre til statsadvokaten, som vurderer sagen, siger han.

Jon Iversen mener, at hvis anklagemyndigheden fastholder anklagerne mod hans klient og søger sagen ført til dom, vil en dansk domstol med henvisning til Gambelli-dommen under alle omstændigheder frifinde hans klient.

- Der skal være et sikkert lovgrundlag for at idømme straf, og det er der efter min mening ikke efter Gambelli-dommens afsigelse, siger advokaten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension