Her er SKI's forklaring på bøvl med it-udbud

Den offentlige indkøbscentral, SKI, har en god forklaring på, at udbud er ramt af bøvl og forsinkelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Den offentlige indkøbsorganisation, SKI, afviser at rammeaftalen 02.15 for it-konsulentydelser "har været præget af en lang række annulleringer, sjusk og forsinkelser."

Sådan mener SKI nemlig, at billedet i en artikel på Computerworld er tegnet.

Computerworld har bedt om et interview med direktør Signe Lynggaard fra SKI, men modtog i stedet en skriftlig kommentar, hvor indkøbsorganisationen afviser meget af kritikken.

"Virkeligheden er mere nuanceret, og derfor vil vi fra SKI's side gerne kommentere artiklen," lyder det i en kommentar med teamchef Morten T. Pedersen fra SKI, som afsender.

Heri erkender SKI dog annulleringen i 2010.

"Sandt er det, at en prækvalifikation for 02.15 blev annulleret i december 2010," skriver SKI.

Baggrunden for annulleringen var, at det daværende SKI-koncept for rammeaftaler kunne anfægtes både i forhold til juraen og anvendeligheden for kunder og leverandører, forklares det.

Herefter beskriver SKI den omfattende annulleringsrunde af aftaler som SKI har måtte gennemgå. Herunder dets tætte samarbejde med Kammeradvokaten.

Det kan du læse mere om her.

Tilpasser sig juridisk virkelighed

Derefter understreger SKI igen og igen, at organisationen har samarbejdet tæt med Kammeradvokaten omkring juraen.

I dag er it-konsulentydelser splittet op i fire rammeaftaler.

Læs mere om dem her.

"Formålet med serien af konsulentudbud er at skabe et gennemsigtigt og overskueligt aftaleområde inden for bred palet af knowhow og tekniske løsninger på it-området," lyder det fra teamchefen hos SKI.

Ergo mener SKI at den har tilpasset sig den "juridiske virkelighed".

"I den ideelle verden ville hvert udbud gå fuldkommen glat igennem, men vi opererer i et dynamisk marked med mange aktører, som vi gerne vil lytte til, lige som at vi også tilpasser os den juridiske virkelighed, der somme tider forandrer sig."

SKI peger derfor på, "at det er normal standardprocedure, at man under et udbud kan præcisere og berigtige en udbudsbekendtgørelse en eller flere gange".

I alles interesse

"Det er et gængs værktøj ifølge udbudsreglerne, som ikke mindst sikrer, at tilbudsgiverne bliver hørt."

"Det er helt essentielt og i alles interesse, at udbudsmaterialet er så klart og tydeligt som muligt, og at den færdige rammeaftale dermed kommer til at passe bedst muligt til markedet og kundernes behov," skriver SKI.

Endelig påpeger SKI at "vi lytter til tilbudsgiverne og tager deres feedback alvorligt."

"Derfor har vi i også før genudbuddet af 02.15 haft en tæt dialog med både tilbudsgivere, kunder og brancheforeninger, for at sikre det bedst mulige udbudsmateriale," skriver teamchefen, der i øvrigt noterer sig at "denne dialog har taget tid, og tilbudsgiverne har kvitteret med stor interesse, blandt andet ved at stille mange konkrete spørgsmål og konstruktive inputs til indholdet af rammeaftalen."

Læs også: It-udbud i milliardklassen ramt af bøvl og forsinkelser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS