Artikel top billede

Apple fjerner "4G" ved iPad - bare ikke i Danmark

Massiv kritik af at den nye iPad med 4G ikke kan bruge 4G i alle lande, får nu Apple til at ændre navnet. Bare ikke i Danmark.

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan ny iPad bruge 4G

Apple forsvarer udskældt 4G-markedsføring af iPad

Den nye iPad fra Apple bliver ikke længere markedsført som en 4G-tablet i alle lande.

Flere netmedier bemærker, at Apple netop har ændret teksten på selskabets hjemmesider i eksempelvis England og Australien.

Som det ses på billedet øverst i denne artikel hedder det nu en "iPad WiFi + Cellular" og ikke en "iPad WiFi + 4G," som den tidligere blev kaldt.

Apple har i en række lande mødt kritik af markedsføringen af den nye iPad, fordi den ikke understøtter de 4G-frekvenser, der anvendes i alle lande.

Apple udspecificerede i marts efter den første bølge af kritik, at "4G LTE understøttes kun på AT&T- og Verizon-netværk i USA og på Bell-, Rogers- og Telus-netværk i Canada."

Selskabet fjernede dog ikke samtidig 4G-stemplet i de lande, hvor der altså ikke er understøttelse.

Stadig 4G i Danmark

Problemet er, at iPad'en anvender frekvensbåndene omkring 700 Mhz og 2.100 MHz, mens de europæiske net kører på andre frekvenser.

I Danmark leveres LTE fra TDC og Telia eksempelvis på 2600 Mhz og 1800 Mhz.

Men selvom man altså heller ikke kan anvende til 4G her i landet, har Apple indtil videre ikke fjernet 4G-stemplet fra den danske hjemmeside. Dette billede er taget her mandag morgen:

Forbrugerombudsmanden har tidligere kritiseret Apples markedsføring af den nye iPad, fordi man kan foranlediges til at tro, at modellen "WiFi + 4G" rent faktisk kan anvendes på de danske teleselskabers 4G-net, hvis man ikke læser det med småt, hvor der står, at det ikke gælder for alle lande.

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan ny iPad bruge 4G

Apple forsvarer udskældt 4G-marekdsføring af iPad




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere