Offline-nedtur: Her er fem store bredbåndskollaps

Igennem de seneste år danske bredbåndsselskaber gået konkurs på stribe. Tusindvis af kunder er kommet i klemme.

Artikel top billede

Bredbåndsselskabet Skyline er ikke det eneste selskab, der igennem årene er gået konkurs med en offline-regning til kunderne som følge.

Wimax-selskabet Skyline pumpede halvanden milliard kroner i et netværk og nåede op på 40.000 kunder.

Problemet, der nu giver politiske dønninger på Christiansborg, er, at ingen andre teleselskaber lader til at kunne dække de yderområder af landet, hvor Skyline kunne nå ud.

Underskud på underskud

Et andet bredbåndskollaps tiltrak sig også opmærksomhed. Ikke på grund af mange privatkunder, men mere på grund elendige regnskabstal.

Butlernetworks, der gik konkurs i 2011 satsede stort på erhvervskunder.

Men gik konkurs efter igennem mange år med underskud, at have oparbejdet en gæld på en lille kvart milliard kroner.

Kortslutning på heden

MidtVest Bredbånd, var ligesom Skyline ejet af el-formuer.

Men bredbåndseventyret, som flere elselskaber var gået sammen om, endte i en stor kortslutning.

MidtVest Bredbånd måtte anmelde sin konkurs i 2009.

Her blev 11.000 privatkunder frasolgt til et norsk selskab, også selskabets erhvervskunder blev frasolgt. 

Bytter kunder

Også i 2009 gik et andet bredbåndselskab rabundus.

Det var Danske Telecom, der ligesom Skyline og Butlernetworks, i høj grad satsede på Wimax-teknologien.

Men heller ikke her hang økonomien sammen.

I hvert fald endte konkursen med, at Skyline-ejeren, Elro, overtog omkring 10.000 privatkunder.

Allerede tilbage i 2006 viste Danske Telecoms tal, at selskabet tabte 4.500 kroner per kunde.

Fem firmaer - flere?

Sidste bredbånds-kollaps med på denne liste er Kabelnettet A/S, der gik konkurs i 2004.

Konkursen, der dengang påkaldte sig en del opmærksomhed, kan du læse mere om her.

Du finder listen over alle fem bredbåndskonkurser herunder.

Skulle der mangle et dansk firma i rækken, da skriv det endelig ind i debat-feltet.

Også udenlandske eksempler i måske noget anden målestok kunne være spændende at høre om.

Her er de store danske bredbånds-kollaps

Fem danske bredbåndskollaps 

2012
Skyline under Elro Erhverv A/S
Havde i omegnen af 40.000 kunder. 

2011
Butlernetworks A/S
Satsede stort på erhvervskunder. 

2009
MidtVest Bredbånd
11.000 privatkunder blev efterfølgende frasolgt til et norsk selskab.
 
2009
Danske Telecom A/S 
10.000 kunder og en gruppe af erhvervskunder blev efter konkursen overtaget af Elro. 

2004
Kabelnettet 
Leverede bredbånd til boligforeninger i hovedstadsområdet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos