Offline-nedtur: Her er fem store bredbåndskollaps

Igennem de seneste år danske bredbåndsselskaber gået konkurs på stribe. Tusindvis af kunder er kommet i klemme.

Artikel top billede

Bredbåndsselskabet Skyline er ikke det eneste selskab, der igennem årene er gået konkurs med en offline-regning til kunderne som følge.

Wimax-selskabet Skyline pumpede halvanden milliard kroner i et netværk og nåede op på 40.000 kunder.

Problemet, der nu giver politiske dønninger på Christiansborg, er, at ingen andre teleselskaber lader til at kunne dække de yderområder af landet, hvor Skyline kunne nå ud.

Underskud på underskud

Et andet bredbåndskollaps tiltrak sig også opmærksomhed. Ikke på grund af mange privatkunder, men mere på grund elendige regnskabstal.

Butlernetworks, der gik konkurs i 2011 satsede stort på erhvervskunder.

Men gik konkurs efter igennem mange år med underskud, at have oparbejdet en gæld på en lille kvart milliard kroner.

Kortslutning på heden

MidtVest Bredbånd, var ligesom Skyline ejet af el-formuer.

Men bredbåndseventyret, som flere elselskaber var gået sammen om, endte i en stor kortslutning.

MidtVest Bredbånd måtte anmelde sin konkurs i 2009.

Her blev 11.000 privatkunder frasolgt til et norsk selskab, også selskabets erhvervskunder blev frasolgt. 

Bytter kunder

Også i 2009 gik et andet bredbåndselskab rabundus.

Det var Danske Telecom, der ligesom Skyline og Butlernetworks, i høj grad satsede på Wimax-teknologien.

Men heller ikke her hang økonomien sammen.

I hvert fald endte konkursen med, at Skyline-ejeren, Elro, overtog omkring 10.000 privatkunder.

Allerede tilbage i 2006 viste Danske Telecoms tal, at selskabet tabte 4.500 kroner per kunde.

Fem firmaer - flere?

Sidste bredbånds-kollaps med på denne liste er Kabelnettet A/S, der gik konkurs i 2004.

Konkursen, der dengang påkaldte sig en del opmærksomhed, kan du læse mere om her.

Du finder listen over alle fem bredbåndskonkurser herunder.

Skulle der mangle et dansk firma i rækken, da skriv det endelig ind i debat-feltet.

Også udenlandske eksempler i måske noget anden målestok kunne være spændende at høre om.

Her er de store danske bredbånds-kollaps

Fem danske bredbåndskollaps 

2012
Skyline under Elro Erhverv A/S
Havde i omegnen af 40.000 kunder. 

2011
Butlernetworks A/S
Satsede stort på erhvervskunder. 

2009
MidtVest Bredbånd
11.000 privatkunder blev efterfølgende frasolgt til et norsk selskab.
 
2009
Danske Telecom A/S 
10.000 kunder og en gruppe af erhvervskunder blev efter konkursen overtaget af Elro. 

2004
Kabelnettet 
Leverede bredbånd til boligforeninger i hovedstadsområdet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse