IT-firmaer beskyldes for støtte til netcensur

Den internationale presseorganisation RSF beskylder 14 IT-virksomheder for at støtte eller lukke øjnene for den kinesiske regerings internetcensur.

Pressegruppen Reportere Uden Grænser (RSF) beskylder nogle af verdens førende IT-selskaber for at støtte eller lukke øjnene for den kinesiske regerings jagt på internetbrugere.

RSF har fra basen i Paris udsendt en erklæring, hvor organisationen opfordrer 14 selskaber, heriblandt Cisco og Yahoo, til at skride ind over for den kinesiske regerings undertrykkelse af internet-brugere, skriver nyhedstjenesten AFP.

RSF mener, at selskaberne sælger produkter som direkte hjælper den kinesiske regering til at udspionere og slå til mod personer, der bruger internettet. Andre selskaber lukker bare øjnene, mener RSF.

Den 1. september sidste år blev den kinesiske netcensur strammet, så kinesere, der klikkede sig ind på amerikanske søgemaskiner og en lang række udelandske medier eller politiske websteder, omgående enten blev omdirigeret til forskellige kraftigt censurerede kinesiske søgemaskiner eller blokeret helt.

46 kinesere fængslet

Organisationen har sendt et brev til hvert enkelt firmas topchef, hvor RSF også har vedlagt et eksemplar af organisations månedlige nyhedsbrev, der beskriver den kinesiske regerings nyeste metoder til at hindre ytringsfrihed på nettet.

- Vi beder dem om at huske nyhedsbrevets artikler, når de træffer de næste forretningsbeslutninger, siger RSF's generalsekretær Robert Menard til AFP.

RSF påstår blandt andet, at Cisco leverer specielle overvågningssystemer til internettet til den kinesiske regering.

Yahoo beskyldes for at hjælpe kineserne med at censurere internetadgangen i bytte for at få adgang til det store kinesiske marked.

Ifølge RSF censureres hundredvis af vestlige hjemmesider, der på den ene eller anden måde kritiserer det kinesiske styre.

RSF mener, at 46 personer sidder i kinesiske fængsler for at have oprettet uafhængige nyheds-hjemmesider eller for at offentliggøre regeringskritisk materiale på nettet, skriver AFP.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS