Adskillige danske firmaer uden internet efter nedbrud

En routerfejl hos dansk internetudbyder sender adskillige københavnske erhvervs-kunder i sort. Mailsystemer står stille.

Artikel top billede

En fejl i en såkaldt linjerouter hos internetudbyderen Nianet betyder, at en række kunder i København er ude af stand til at bruge eksempelvis deres mailsystemer fra morgenstunden.

Det oplyser Rasmus Helmich, der er administrerende direktør hos Nianet.

"Vi har haft en routerfejl centralt i vores net sent i aftes, som givet fejl på nogle kunder, langt fra alle, i Københavnsområdet, som er røget på og af," siger Rasmus Helmich om situationen.

Han fortæller, at problemet er relateret til en specifik linjerouter placeret i centrum af København, som efter planlagt arbejde med at udvide kapaciteten med flere linjekort i aftes begyndte at drille.

Ikke helt død

"Det er sporadiske fejl. Det er ikke sådan, at der er helt slukket, eller at det er helt ude af drift hos de kunder, der måtte være knyttet til den router," siger han.

Han fortæller, at firmaet, siden fejlen opstod, har arbejdet på at få skiftet de fejlramte dele i routeren.

"Det har givet lidt udfordringer at finde ude af hvilke dele, der gav fejlen. Sporadiske fejl er altid sværest at finde," siger Rasmus Helmich.

Han fortæller, at firmaet mener at have lokaliseret fejlen til selve chassiset af routeren, det såkaldte backpanel.

"Vi har så valgt at skifte hele routeren her i nat," siger han.

Når nogle af kunderne stadig ikke har forbindelse til nettet, skyldes det, at der fortsat bliver arbejdet på problemet.

Alle kunder skulle ifølge direktøren gerne have forbindelse igen snarest.

Han fortæller at Nianet historisk set og især indenfor de sidste par år har haft en ekstraordinær høj oppetid, hvorfor nedbruddet er irriterende.

"Heldigvis berører det, i gåseøjne kun de kunder, der er relateret til dette område og ikke hele nettet," siger han, og beklager overfor de berørte kunder.

Kan ikke bruge systemerne

En af de fejlramte kunder er den faglige hovedorganisation FTF, der halvanden time i aftes og siden før klokken ni fredag morgen ikke har kunnet benytte sine it systemer på grund af manglende forbindelse til internettet.

Det har samtidig betydet, at organisationens hjemmeside FTF.dk samt et par håndfulde andre domæner tilhørende medlemsorganisationerne er forsvundet helt fra nettet.

En af foreningerne er it-fagforbundet Prosa, som også er gået i sort på nettet. I skrivende stund drejer Prosa-nedbruddet sig om flere timer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network