ITEK: HK indsendte falsk spørgeskema-svar

HK anklager ITEK for at have baseret sin undersøgelse, der dokumenterer mangel på udlændinge i den danske IT-branche, på et frit tilgængeligt spørgeskema, som også HK har svaret på. ITEK hævder derimod at have opdaget HK-svaret og derfor slettet den oprindelige undersøgelse.

Striden om fup og fakta i forbindelse med tildelingen af de såkaldte jobkort til udenlandske IT-eksperter kulminerer nu i gensidige beskyldninger om manglende seriøsitet og pinlig opførsel fra på den ene side fagforeningen HK og på den anden side brancheforeningen ITEK, som er en del af Dansk Industri.

Politisk sekretær i HK Morten Skov kalder den undersøgelse, som ifølge ITEK dokumenterer behovet for udenlandsk IT-arbejdskraft i Danmark, for ubrugelig.

Ikke blot fordi spørgsmålene er for bredt formulerede, som både HK og PROSA mener. Men også fordi ITEK ifølge Morten Skov ikke kan dokumentere have modtaget svarene fra sine medlemmer.

- Den undersøgelse var frit tilgængelig i nyhedsbrevet. Alle og enhver kunne svare, og det gjorde jeg også selv, siger Morten Skov.

Slettede database og startede forfra

Forelagt HK's anklage om en ubrugelig undersøgelse slår ITEK-chefkonsulent John Sarborg en latter op.

- Indrømmer de virkelig det? Hvor pinligt for dem, siger John Sarborg.

- Vi vidste godt, at HK har forsøgt at udfylde vores database med forkerte oplysninger. Men vi opdagede det og slettede databasen. I stedet satte vi en studentermedhjælp til at ringe rundt til medlemsvirksomhederne, fortsætter John Sarborg.

Han forklarer, at 100 ud af ITEK's 200 medlemsvirksomheder i den forbindelse leverede de tal, som ligger til baggrund for undersøgelsen. Den viste, at tre ud af 10 IT-virksomheder har brug for udenlandsk arbejdskraft.

John Sarborg kalder det "dybt bekymrende", at HK ifølge ham har forsøgt at manipulere med undersøgelsen.

Det kan Morten Skov ikke forstå. Han siger, at HK allerede ved undersøgelsens start kritiserede, at den lå frit tilgængelig på internet.

- Det er vel op til en vurdering, om man kan kalde det manipulation at svare på noget, der lå på en offentlig hjemmeside, siger han.

Prosa: Omkostningsfrit at svare
Uanset undersøgelses-svarenes beskaffenhed mener både Morten Skov og Prosa-næstformand Niels Bertelsen, at undersøgelsen er alt for bredt formuleret.

- Den måde, ITEK stiller spørgsmålene på, gør det fuldstændigt omkostningsfrit at svare, siger Niels Bertelsen.

Både han og Morten Skov efterlyser langt mere konkrete oplysninger i undersøgelsen, som han blot ser som endnu et forsøg på at lægge pres på integrationsminister Bertel Haarder (V), så IT-job igen kommer på den såkaldte positiv-liste over arbejdskraft, som er en mangelvare i Danmark.

Blandt andet mangler oplysninger om, hvor den efterlyste udenlandske arbejdskraft stammer fra, mener han.

- Det kan ikke være fra EU-lande, de har jo allerede fri adgang, siger Niels Bertelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere