Sådan reagerer landets værste mobilfirma på kundedom

Danmarks værste mobilfirma kan slet ikke forstå, at det klarer sig så dårligt i en undersøgelse af mobilkundernes tilfredshed,

Artikel top billede

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

De er overraskede inde hos Telia.

Først viser en undersøgelse, at Telia er det selskab, som kunderne er mest utilfredse med som internet-udbyder.

Det kan du læse her.

Og sandelig om ikke en ny undersøgelse sender Telia ned på sidstepladsen som det teleselskab, mobilbrugerne mener giver dårligst værdi for pengene.

Det kan du læse her.

Undersøgelserne er foretaget af konsulenthuset Loyalty Group, der har spurgt 3.000 brugere af henholdsvis mobiltelefon og bredbånd.

Privatkundedirektøren for mobil hos Telia, Christoph Nørgaard, er alt andet end glad for at være kåret til Danmark værste mobilselskab.

"Jeg har ikke læst rapporten (fra Loyalty Group, red.), men jeg kan ikke genkende de her tal fra de undersøgelser, vi selv laver. Vi er i tæt dialog med vores kunder, og jeg har ikke på noget tidspunkt set, at loyaliteten hos Telias kunder skulle være lavere end i andre selskaber," siger han.

Kundeafgangen fra Telia har de seneste kvartaler netop været for nedadgående, forklarer Christoph Nørgaard, med den laveste afgang lige nu i to år.

"Det hænger ikke sammen med, at vi skulle have manglende loyalitet."

Kontakt os

Han opfordrer alle utilfredse Telia-kunder til at kontakte selskabet

"Helt grundlæggende er der ikke noget produktmæssigt, der gør, at vores kunder skulle være utilfredse," siger Christoph Nørgaard.

Hvorfor er det så tilsyneladende sådan alligevel?

"Jamen, jeg er forundret over konklusionen i Loyalty Groups rapport. Men har vi utilfredse kunder, må vi se at få det løst."

Hvad får en undersøgelse som denne jer til at gøre?

"Vi fortsætter med det, vi gør hver dag, og det er at komme tættere på vores kunder. Vi opbygger i øjeblikket en serviceplatform, der skal sikre vores kunder den bedste kundeservice."

Telia-direktøren har bedt sin loyalitetschef Mette Jensen om at kontakte Loyalty Group for at finde ud af, hvorfor tallene i konsulenthusets undersøgelser slet ikke ligner Telias egne.

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job