Sådan reagerer landets værste mobilfirma på kundedom

Danmarks værste mobilfirma kan slet ikke forstå, at det klarer sig så dårligt i en undersøgelse af mobilkundernes tilfredshed,

Artikel top billede

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

De er overraskede inde hos Telia.

Først viser en undersøgelse, at Telia er det selskab, som kunderne er mest utilfredse med som internet-udbyder.

Det kan du læse her.

Og sandelig om ikke en ny undersøgelse sender Telia ned på sidstepladsen som det teleselskab, mobilbrugerne mener giver dårligst værdi for pengene.

Det kan du læse her.

Undersøgelserne er foretaget af konsulenthuset Loyalty Group, der har spurgt 3.000 brugere af henholdsvis mobiltelefon og bredbånd.

Privatkundedirektøren for mobil hos Telia, Christoph Nørgaard, er alt andet end glad for at være kåret til Danmark værste mobilselskab.

"Jeg har ikke læst rapporten (fra Loyalty Group, red.), men jeg kan ikke genkende de her tal fra de undersøgelser, vi selv laver. Vi er i tæt dialog med vores kunder, og jeg har ikke på noget tidspunkt set, at loyaliteten hos Telias kunder skulle være lavere end i andre selskaber," siger han.

Kundeafgangen fra Telia har de seneste kvartaler netop været for nedadgående, forklarer Christoph Nørgaard, med den laveste afgang lige nu i to år.

"Det hænger ikke sammen med, at vi skulle have manglende loyalitet."

Kontakt os

Han opfordrer alle utilfredse Telia-kunder til at kontakte selskabet

"Helt grundlæggende er der ikke noget produktmæssigt, der gør, at vores kunder skulle være utilfredse," siger Christoph Nørgaard.

Hvorfor er det så tilsyneladende sådan alligevel?

"Jamen, jeg er forundret over konklusionen i Loyalty Groups rapport. Men har vi utilfredse kunder, må vi se at få det løst."

Hvad får en undersøgelse som denne jer til at gøre?

"Vi fortsætter med det, vi gør hver dag, og det er at komme tættere på vores kunder. Vi opbygger i øjeblikket en serviceplatform, der skal sikre vores kunder den bedste kundeservice."

Telia-direktøren har bedt sin loyalitetschef Mette Jensen om at kontakte Loyalty Group for at finde ud af, hvorfor tallene i konsulenthusets undersøgelser slet ikke ligner Telias egne.

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland