Sådan reagerer landets værste mobilfirma på kundedom

Danmarks værste mobilfirma kan slet ikke forstå, at det klarer sig så dårligt i en undersøgelse af mobilkundernes tilfredshed,

Artikel top billede

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

De er overraskede inde hos Telia.

Først viser en undersøgelse, at Telia er det selskab, som kunderne er mest utilfredse med som internet-udbyder.

Det kan du læse her.

Og sandelig om ikke en ny undersøgelse sender Telia ned på sidstepladsen som det teleselskab, mobilbrugerne mener giver dårligst værdi for pengene.

Det kan du læse her.

Undersøgelserne er foretaget af konsulenthuset Loyalty Group, der har spurgt 3.000 brugere af henholdsvis mobiltelefon og bredbånd.

Privatkundedirektøren for mobil hos Telia, Christoph Nørgaard, er alt andet end glad for at være kåret til Danmark værste mobilselskab.

"Jeg har ikke læst rapporten (fra Loyalty Group, red.), men jeg kan ikke genkende de her tal fra de undersøgelser, vi selv laver. Vi er i tæt dialog med vores kunder, og jeg har ikke på noget tidspunkt set, at loyaliteten hos Telias kunder skulle være lavere end i andre selskaber," siger han.

Kundeafgangen fra Telia har de seneste kvartaler netop været for nedadgående, forklarer Christoph Nørgaard, med den laveste afgang lige nu i to år.

"Det hænger ikke sammen med, at vi skulle have manglende loyalitet."

Kontakt os

Han opfordrer alle utilfredse Telia-kunder til at kontakte selskabet

"Helt grundlæggende er der ikke noget produktmæssigt, der gør, at vores kunder skulle være utilfredse," siger Christoph Nørgaard.

Hvorfor er det så tilsyneladende sådan alligevel?

"Jamen, jeg er forundret over konklusionen i Loyalty Groups rapport. Men har vi utilfredse kunder, må vi se at få det løst."

Hvad får en undersøgelse som denne jer til at gøre?

"Vi fortsætter med det, vi gør hver dag, og det er at komme tættere på vores kunder. Vi opbygger i øjeblikket en serviceplatform, der skal sikre vores kunder den bedste kundeservice."

Telia-direktøren har bedt sin loyalitetschef Mette Jensen om at kontakte Loyalty Group for at finde ud af, hvorfor tallene i konsulenthusets undersøgelser slet ikke ligner Telias egne.

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision