Sådan reagerer landets værste mobilfirma på kundedom

Danmarks værste mobilfirma kan slet ikke forstå, at det klarer sig så dårligt i en undersøgelse af mobilkundernes tilfredshed,

Artikel top billede

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

De er overraskede inde hos Telia.

Først viser en undersøgelse, at Telia er det selskab, som kunderne er mest utilfredse med som internet-udbyder.

Det kan du læse her.

Og sandelig om ikke en ny undersøgelse sender Telia ned på sidstepladsen som det teleselskab, mobilbrugerne mener giver dårligst værdi for pengene.

Det kan du læse her.

Undersøgelserne er foretaget af konsulenthuset Loyalty Group, der har spurgt 3.000 brugere af henholdsvis mobiltelefon og bredbånd.

Privatkundedirektøren for mobil hos Telia, Christoph Nørgaard, er alt andet end glad for at være kåret til Danmark værste mobilselskab.

"Jeg har ikke læst rapporten (fra Loyalty Group, red.), men jeg kan ikke genkende de her tal fra de undersøgelser, vi selv laver. Vi er i tæt dialog med vores kunder, og jeg har ikke på noget tidspunkt set, at loyaliteten hos Telias kunder skulle være lavere end i andre selskaber," siger han.

Kundeafgangen fra Telia har de seneste kvartaler netop været for nedadgående, forklarer Christoph Nørgaard, med den laveste afgang lige nu i to år.

"Det hænger ikke sammen med, at vi skulle have manglende loyalitet."

Kontakt os

Han opfordrer alle utilfredse Telia-kunder til at kontakte selskabet

"Helt grundlæggende er der ikke noget produktmæssigt, der gør, at vores kunder skulle være utilfredse," siger Christoph Nørgaard.

Hvorfor er det så tilsyneladende sådan alligevel?

"Jamen, jeg er forundret over konklusionen i Loyalty Groups rapport. Men har vi utilfredse kunder, må vi se at få det løst."

Hvad får en undersøgelse som denne jer til at gøre?

"Vi fortsætter med det, vi gør hver dag, og det er at komme tættere på vores kunder. Vi opbygger i øjeblikket en serviceplatform, der skal sikre vores kunder den bedste kundeservice."

Telia-direktøren har bedt sin loyalitetschef Mette Jensen om at kontakte Loyalty Group for at finde ud af, hvorfor tallene i konsulenthusets undersøgelser slet ikke ligner Telias egne.

Læs også:
Er du kunde? Her er Danmarks ringeste mobilselskab.

Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste.

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College