Nye webangreb bruger botnet-teknikker

Hackere er nu begyndt at anvende teknikker til at danne domænenavne for at forlænge webbaserede angrebs levetid, advarer eksperter fra Symantec.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hackere er begyndt at anvende teknikker til at danne domænenavne, som normalt bruges af botnet-malware, for at forlænge deres webbaserede angrebs levetid, advarer sikkerhedseksperter fra antivirus-leverandøren Symantec.

Sådanne teknikker til dannelsen af domænenavne er for nylig blevet observeret i forbindelse med en række driveby-download-angreb, der har brugt hackerværktøjet Black Hole til at inficere webbrugere med malware, når de besøger kompromitterede websites, forklarer sikkerhedsanalytiker Nick Johnston fra Symantec.

Driveby-download-angreb skyder skadelige kode ind på kompromitterede websites og omdirigerer på den måde de uvidende besøgende til eksterne domæner, der er værter for angrebsværktøjer såsom Black Hole. Dette gøres normalt ved hjælp af en skjult iframe, der er et html-tag.

Hackerværktøjet tjekker herefter om de besøgendes browsere indeholder sårbarheder. Hvis der opdages en sårbarhed indlæses den relevante angrebskode og malwaren installeres.

Sådanne webangreb har som regel en kort levetid, fordi der er masser af sikkerhedsanalytikere, der samarbejder med leverandører af webhosting og internetudbydere om at lukke disse skadelige websites ned og opsige de misbrugte domæner.

Lignende tiltag bruges i kampen mod botnettenes command and control-serverne og derfor har hackerne udviklet metoder, der gør det muligt for dem efterfølgende at genvinde kontrollen over allerede inficerede computere.

Indtil 7. august

En af disse metoder involverer, at botnet-malwaren opretter forbindelse til nye domænenavne, der dannes på daglig basis ud fra en særlig algoritme, i det tilfælde at de primære command and control-serverne ikke længere er tilgængelige.

Og det er denne teknik, der nu også anvendes i Black Hole-angreb. Domænenavnene i de url'er, der indlæses af de skjulte iframes, skifter fra dag til dag og dannes af en datoafhængig algoritme.

Angriberne har registreret alle de domæner, som denne algoritme vil generere indtil 7. august, for at sikre sig at deres angreb fungerer indtil den dato, uden at det bliver nødvendigt at ændre i den skadelige kode, der skydes ind på de kompromitterede websites.

"Indtil videre har vi observeret en lille men lind strøm af kompromitterede domæner, der anvender denne teknik," fortæller analytikerne fra Symantec.

"Det kan være et tegn på, at dette er en form for test eller et pilotprojekt, der måske vil blive udvidet på et senere tidspunkt."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job