Banker foran IT-modernisering til milliarder

Pengeinstitutter er tvunget til at investere milliarder i ny IT til filialerne, hvis de skal kunne levere den forventede service til kunderne. Alene i Danske Bank er man i øjeblikket ved at bruge 500 millioner kroner på optimering af de interne systemer.

En ny rapport fra det engelske analyseinstitut Datamonitor fastslår, at der er behov for IT-investeringer i de nordiske banker på op mod to milliarder kroner inden 2005.

Det er blandt andet bedre kundeservice, der driver behovet for modernisering af IT-systemerne i filialerne

Ifølge Børsen er Danske Bank i øjeblikket i gang med en modernisering af de interne systemer for 500 millioner kroner. Med de eksisterende systemer kan en bankrådgiver eksempelvis ikke vise alle kundeoplysninger på et enkelt skærmbillede.

- Bankerne er nødt til at modernisere deres centrale systemer, hvis rådgiverne fortsat skal kunne levere en effektiv service til kunderne ude i filialerne, siger direktør i Danske Bank Hans Erik Mørk til Børsen.

IT i bankfilialerne er haltet bagefter i udviklingen, fordi bankerne har brugt store kræfter på opbygning af netbanker og elektroniske betalinger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job