Dansk undersøgelse frikender musearbejde

Verdens hidtil mest omfattende undersøgelse af computerskader slår fast, at museskader er et meget lille problem. Meget musearbejde giver ikke nerveskader, men kun forbigående smerter. Dog bør arbejde med en computermus begrænses til højst 25 timer om ugen, konkluderer forskerne.

Det er stort set ufarligt at arbejde med en computermus, og de skader, der opstår, er forbigående. Sådan lyder en af konklusionerne i verdens hidtil mest omfattende undersøgelse af computerskader.

Undersøgelsen er foretaget i regi af det danske NUDATA-projekt, der igennem flere år har undersøgt flere tusinder tekniske assistenter og maskinteknikeres fysiske og psykiske problemer ved at arbejde foran en computerskærm.

En af undersøgelsens konklusioner er, at der ikke er flere tilfælde af museskader forårsaget ved overbelastning af muskler og sener i arme og skulder, som klemmer på nervebanen, end der er af den slags nerveskader i befolkningen som helhed.

Med andre ord er der ingen beviser for, at musearbejdet skal have skylden for smerterne. Undersøgelsen viser nemlig, at de gener, der opstår ved intensivt musearbejde, i langt de fleste tilfælde er muskel- og senesmerter, der forsvinder, når man har været væk fra musearbejdet et stykke tid.

Højest 25 timer med musen om ugen

Allan Petersen, arbejdsmiljøkonsulent i Teknisk Landsforbund, anerkender undersøgelsens resultater, men gør samtidig opmærksom på, at undersøgelsen slår fast, at arbejdsgiverne bør begrænse medarbejdernes musearbejde kraftigt.

Det bekymrer Allan Petersen, at en tredjedel af de godt 340 museskadede teknikere, hvis sag Teknisk Landsforbund har indberettet til Arbejdsskadestyrelsen, har været nødt til at forlade deres teknikerjob og via omskoling eller revalidering finde andet arbejde, eller i nogle tilfælde helt er blevet udstødt af arbejdsmarkedet på grund af museskader.

- Det viser, hvor belastende smerter ved computerarbejdet er. Derfor er det vigtigt, at der bliver lyttet til forskerne, når de advarer mod mere end 20-25 timers computerarbejde om ugen. Det er et enkelt og let forståelig budskab, som virksomhederne og teknikerne kan forholde sig til, siger Allan Petersen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S