Prosa raser mod museskade-undersøgelse

IT-fagforeningen Prosa tager afstand fra en computerskade-undersøgelse, der konkluderer, at museskader ikke er varige. Prosa mener, at forskerne bag Nudata-undersøgelsen negligerer et stort problem. Det kan få katastrofale konsekvenser for foreningens medlemmer.

IT-fagforeningen Prosa advarer mod, at medlemmer og arbejdsgivere tager resultaterne fra en omfattende computerskade-undersøgelse alvorligt.

Undersøgelsen er foretaget i regi af Nudata-projektet af danske arbejdsmedicinere.

En af konklusionerne i undersøgelsen er, at musearbejde ikke giver varige skader.

- Det passer ikke. Forskerne har ikke kunnet finde andet end smerter hos folk. De konkluderer dog, at intensivt arbejde med mus øger risikoen for smerter i skulder, arme og hænder, men da smerterne kan gå væk igen, betragtes de ikke som skader, siger Eva Birch Christensen, faglig sekretær i Prosa.

Gamle resultater

Prosa kender godt de resultater, der tidligere har været fremlagt, og ser det som et positivt budskab, at smerterne ved museskader forsvinder igen, men mener alligevel, at der stadig er et stort problem.

I nogle tilfælde kan det nemlig tage mange år, før smerterne forsvinder, hvilket medfører, at nogle af musearbejderne aldrig vender tilbage til deres tidligere fag.

Andre vender ikke tilbage, fordi smerterne begynder igen, så snart de tager en mus i hånden.

- Er det ikke skader? Åbenbart ikke i de to forskeres øjne, for det må ikke kunne berettige til arbejdsskadeserstatning, siger Eva Birch Christensen.

Erstatning ved museskader

Dermed lægger Prosa sig op af fagforbund som HK og Teknisk Landsforbund, der også har det som mål at få museskader anerkendt som arbejdsskader, der berettiger til arbejdsskadeerstatning.

- Det er muligt, at det ikke er et problem for en læge at være væk fra arbejdet i tre måneder og op til et år, men for vore medlemmer i IT-branchen er det et stort problem at skulle være sygemeldt i så lang tid, siger Eva Birch Christensen.

Hun mener, at det værste ved Nudata-undersøgelsen er, at det muligvis kan få folk til at bide smerterne i sig og arbejde videre med katastrofale konsekvenser for deres karriere i branchen og deres livskvalitet.

- Ikke alene har disse medlemmer mange smertefulde timer, men hvis de ikke kan fortsætte i branchen, oplever de flere år på dagpenge eller nedsat løn. Det vil de også blive forfulgt af i deres pensionsalder, siger Eva Birch Christensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere