Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

Et yderst kritisk sikkerhedshul er blevet opdaget i Internet Explorer. Læs her, hvordan du selv lukker hullet, inden producenten Microsoft er på banen med en solid lappeløsning.

Artikel top billede

Læs også:
0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Internet Explorer taber terræn til rival-browser

I sidste uge blev en 0-dagssårbarhed udnyttet i Microsoft-browseren Internet Explorer, og nu arbejder softwareselskabet på højtryk på at få lappet det kritiske hul.

Inden lappegrejet er på gaden, kan du dog selv gøre dit for at lukke hullet.

"Folk kan selvfølgelig holde op med at bruge Internet Explorer eller bare leve med risikoen. Men de kan også slå active script fra," forklarer sikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerhedsselskabet CSIS Security Group.

Han fortæller, at en deaktivering af active script under browserens internetindstillinger har den bieffekt, at visse elementer og funktioner på en hjemmeside som eksempelvis Facebook-'like' og Flash-videoer kan have problemer med at køre. 

Netop Flash var også først under mistanke for at indeholde et kritisk 0-dags-hul, men Peter Kruse frifinder fuldstændigt multimedieplatformen fra Adobe. 

"Vi troede først, at en komponent i Flash også var ramt. Ved nærstudier har det dog vist sig at være en komponent i Internet Explorer, som Microsoft faktisk fiksede i midten 2011, men åbenbart bare ikke godt nok," forklarer sikkerhedseksperten.

Kan ramme dig på dit favoritsite

Sårbarheden i Internet Explorer kan blandt bruges til såkaldte drive-by-angreb, hvor en intetanende bruger går ind på en hjemmeside, som man normalt stoler på.

Hvis denne hjemmeside er blevet hacket - eksempelvis ved, at en hacker har købt adgang til ftp-brugernavn og -password via internettets allermørkeste fora for kriminelle - kan angriberen skyde skadelig kode ud på den besøgendes computer.

Når denne kode lokalt på din computer er aktiveret kan den potentielt fjernstyre din computer, stjæle dine filer og forretningshemmeligheder.

Peter Kruse forklarer, at flere steder kan it-kriminelle ligefrem købe stakkevis af ftp-brugernavne og -passwords til hjemmesider, hvor der så kan lægges skadelig kode ind, som de kan bruge via sikkerhedshullet i Internet Explorer version 7, 8 og 9.

Faktisk kan man også købe sig adgang til en service på hackerhjemmesider, hvor der automatisk bliver uploadet skadelige kode til alle de ftp-brugernavne og -passwords, som man har købt.

"Jo flere brugernavne og password en it-kriminel kommer i besiddelse af, des mere bliver den skadelige kode spredt, og derfor kan dette sikkerhedshul i Internet Explorer potentielt ramme mange og meget hårdt," fortæller han.

Nøgen kvinde afpresset

Sikkerhedseksperten fra CSIS har kendskab til en dansk sag med et drive-by-angreb, hvor en kvinde loggede på Facebook for at chatte.

Her er Micrsosofts hjælp til at lappe hullet

Via et skadeligt link fra sin chatkammerat havde hun intetanende givet vedkommende adgang til hendes computer og dermed også webcam, som blev tændt under chatten, der efterhånden fik en mere og mere lummer karakter.

Kvinden blev blandt andet under chatten overtalt til at smide tøjet, mens webcam'et filmede det hele.

Siden blev kvinden afpresset til at betale, hvis den først lumre og siden lumpne chatkammerat ikke skulle afsløre nøgenbillederne for kvindens mand.

"Vi ser flere og flere eksempler på afpresning, når der er skadelig kode lokalt på folks computere," forklarer Peter Kruse og fortæller også om flere eksempler på, at virksomheder har fået stjålet vitale informationer op til aflæggelsen af deres årsregnskab.

Disse tal er ifølge Peter Kruse sandsynligvis blevet brugt til "insider-handel" på børsen eller til at presse penge ud af selskaberne.

Fikser problemerne

Han fortæller, at selvom sikkerhedsfirmaerne allerede er i gang med at bygge signaturer til at detektere og advare om det aktuelle hul i Internet Explorer, så er det producenten, der i sidste ende skal fikse problemet.

Det vil sige, at pilen peger på Microsoft, der normalt kommer sine sikkerhedsopdateringer 'patch-Tuesday', der er den anden tirsdag i måneden.

Da der er tre uger til, at Microsoft sender sine sikkerhedsopdateringer ud til sine kunder, forventer Peter Kruse, at der bliver udsendt helt ekstraordinært lappegrej til Internet Explorer-brugerne.

"Alt andet ville være utroværdigt," lyder skudsmålet fra CSIS-sikkerhedseksperten.

Hos Microsoft forsøger selskabet at dæmpe gemytterne over det nyopdagede og dermed potentielt meget farlige sikkerhedshul i en af verdens mest brugte browsere, som ifølge FDIM bliver brugt af over halvdelen af danskerne.

"Vi er opmærksomme på, at målrettede angreb muligvis kan ramme nogle versioner af Internet Explorer," forklarer Yunsun Wee, der er chef for Microsoft Trustworthy Computing.

Han forklarer, at softwareselskabet har skrevet mere om problematikken på sin sikkerhedsblog og understreger samtidig, at Microsoft seneste browser, Internet Explorer 10, ikke er ramt af 0-dagssårbarheden. 

"Vi tager skridt til yderligere handlinger, når det er passende. Mens angrebene stadig er meget begrænsede, så vil vi anbefale, at vores kunder implementerer Microsofts Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) 3.0, som giver effektiv beskyttelse uden at skade browser-oplevelsen," lyder det i en officiel udmelding fra Microsoft.

Læs også:
0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Internet Explorer taber terræn til rival-browser

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Statens IT

Linux systemadministrator til Statens It

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks