0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Helt nye sikkerhedshuller er fundet i Flash og Internet Explorer efter Javas 0-dags-sikkerhedshul. En hackergruppe er allerede i gang med at udnytte hullerne.

Artikel top billede

Læs også:

Alvorlig sikkerhedsbrist i gratis SMS-app

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Selvom Microsoft tidligere har ytret sig om, at 0-dags-sårbarheder er stærkt overvurderede, så må selskabet nu endnu engang til at trækkes med et helt nyopdaget sikkerhedshul.

For sikkerhedsselskabet CSIS Security Group kan oplyse om, at både Adobe Flash og Microsofts udbredte browser, Internet Explorer, er hjemsøgt af spritnye sikkerhedshuller.

Sikkerhedsselskabet pointerer, at de nyopdagede sikkerhedsbrister allerede nu bliver misbrugt aktivt af den såkaldte Nitro-bande.

Selvsamme Nitro-folk var også i spil, da det nyligt opdagede 0-dags-sikkehedshul i Java JRE var under angreb, indtil det blev lappet for to uger siden.

Kommer fra Asien

CSIS Security Group vurderer, at angreb mod sikkerhedshullerne i Flash og Internet Explorer er blevet sat ind i fredag den 14. september.

"Den pågældende exploit kode består af en landingszone "exploit.html" der laver et kald mod den faktiske payload," skriver CSIS Security Group blandt andet i et ekstraordinært nyhedsbrev.

"SWF-filen har indlejret et ActionScrion og er pakket med "DoSWF". Den bedste detektion for dette exploit ser ud til at gå mere mod DoSWF pakkeren end selve exploitkoden," lyder det videre fra CSIS i nyhedsbrevet.

Sikkerhedsfirmaet mener, at den ondsindede kode til at udnytte den manglende sikkerhed er udviklet i enten Kina eller Taiwan og kommunikerer med en server i USA.

Få mere at vide

Sikkerhedseksperten Eric Romang har på sin blog detaljeret beskrevet sikkerhedshullerne i Internet Explorer version 7 og 8, der ifølge FDIM bruges af knap 20 procent af danskerne. 

Du kan læse sikkerhedsekspertens opdagelser i hullerne på Eric Romangs egen blog

Her beskriver han blandt andet, at hacker-gruppen har lagt mærke til, at den er blevet opdaget og siden har fjernet en del filer fra sin hovedserver.

Læs også:

Alvorlig sikkerhedsbrist i gratis SMS-app

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Softwareudvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil