0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Helt nye sikkerhedshuller er fundet i Flash og Internet Explorer efter Javas 0-dags-sikkerhedshul. En hackergruppe er allerede i gang med at udnytte hullerne.

Artikel top billede

Læs også:

Alvorlig sikkerhedsbrist i gratis SMS-app

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Selvom Microsoft tidligere har ytret sig om, at 0-dags-sårbarheder er stærkt overvurderede, så må selskabet nu endnu engang til at trækkes med et helt nyopdaget sikkerhedshul.

For sikkerhedsselskabet CSIS Security Group kan oplyse om, at både Adobe Flash og Microsofts udbredte browser, Internet Explorer, er hjemsøgt af spritnye sikkerhedshuller.

Sikkerhedsselskabet pointerer, at de nyopdagede sikkerhedsbrister allerede nu bliver misbrugt aktivt af den såkaldte Nitro-bande.

Selvsamme Nitro-folk var også i spil, da det nyligt opdagede 0-dags-sikkehedshul i Java JRE var under angreb, indtil det blev lappet for to uger siden.

Kommer fra Asien

CSIS Security Group vurderer, at angreb mod sikkerhedshullerne i Flash og Internet Explorer er blevet sat ind i fredag den 14. september.

"Den pågældende exploit kode består af en landingszone "exploit.html" der laver et kald mod den faktiske payload," skriver CSIS Security Group blandt andet i et ekstraordinært nyhedsbrev.

"SWF-filen har indlejret et ActionScrion og er pakket med "DoSWF". Den bedste detektion for dette exploit ser ud til at gå mere mod DoSWF pakkeren end selve exploitkoden," lyder det videre fra CSIS i nyhedsbrevet.

Sikkerhedsfirmaet mener, at den ondsindede kode til at udnytte den manglende sikkerhed er udviklet i enten Kina eller Taiwan og kommunikerer med en server i USA.

Få mere at vide

Sikkerhedseksperten Eric Romang har på sin blog detaljeret beskrevet sikkerhedshullerne i Internet Explorer version 7 og 8, der ifølge FDIM bruges af knap 20 procent af danskerne. 

Du kan læse sikkerhedsekspertens opdagelser i hullerne på Eric Romangs egen blog

Her beskriver han blandt andet, at hacker-gruppen har lagt mærke til, at den er blevet opdaget og siden har fjernet en del filer fra sin hovedserver.

Læs også:

Alvorlig sikkerhedsbrist i gratis SMS-app

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job