0-dags-sårbarhed fundet i Flash og Internet Explorer

Helt nye sikkerhedshuller er fundet i Flash og Internet Explorer efter Javas 0-dags-sikkerhedshul. En hackergruppe er allerede i gang med at udnytte hullerne.

Artikel top billede

Læs også:

Alvorlig sikkerhedsbrist i gratis SMS-app

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Selvom Microsoft tidligere har ytret sig om, at 0-dags-sårbarheder er stærkt overvurderede, så må selskabet nu endnu engang til at trækkes med et helt nyopdaget sikkerhedshul.

For sikkerhedsselskabet CSIS Security Group kan oplyse om, at både Adobe Flash og Microsofts udbredte browser, Internet Explorer, er hjemsøgt af spritnye sikkerhedshuller.

Sikkerhedsselskabet pointerer, at de nyopdagede sikkerhedsbrister allerede nu bliver misbrugt aktivt af den såkaldte Nitro-bande.

Selvsamme Nitro-folk var også i spil, da det nyligt opdagede 0-dags-sikkehedshul i Java JRE var under angreb, indtil det blev lappet for to uger siden.

Kommer fra Asien

CSIS Security Group vurderer, at angreb mod sikkerhedshullerne i Flash og Internet Explorer er blevet sat ind i fredag den 14. september.

"Den pågældende exploit kode består af en landingszone "exploit.html" der laver et kald mod den faktiske payload," skriver CSIS Security Group blandt andet i et ekstraordinært nyhedsbrev.

"SWF-filen har indlejret et ActionScrion og er pakket med "DoSWF". Den bedste detektion for dette exploit ser ud til at gå mere mod DoSWF pakkeren end selve exploitkoden," lyder det videre fra CSIS i nyhedsbrevet.

Sikkerhedsfirmaet mener, at den ondsindede kode til at udnytte den manglende sikkerhed er udviklet i enten Kina eller Taiwan og kommunikerer med en server i USA.

Få mere at vide

Sikkerhedseksperten Eric Romang har på sin blog detaljeret beskrevet sikkerhedshullerne i Internet Explorer version 7 og 8, der ifølge FDIM bruges af knap 20 procent af danskerne. 

Du kan læse sikkerhedsekspertens opdagelser i hullerne på Eric Romangs egen blog

Her beskriver han blandt andet, at hacker-gruppen har lagt mærke til, at den er blevet opdaget og siden har fjernet en del filer fra sin hovedserver.

Læs også:

Alvorlig sikkerhedsbrist i gratis SMS-app

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job