"Cloud vil altid være dyrere end en server i kælderen"

Det vil altid være dyrere at køre applikationer i skyen end på en server i kælderen. Gevinsten ligger et helt andet sted.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Computerworld News Service: Det kommer aldrig til at være billigere at udrulle applikationer i skyen end på en lokal infrastruktur, men der er visse service-fordele ved cloud computing, der alligevel gør det hele værd.

I en tale ved Apps World-konferencen i London i sidste uge sagde Martin Saunders, der er produktchef ved Claranet:

"Folk ved godt, at cloud ikke er billigere. Det vil altid være billigere for et selskab at købe en server, smide den i et serverrum og selv stå for driften."

Handler ikke bare om hardware

"Men hvis det er det eneste, man fokuserer på, så går man efter min mening glip af, hvad det her handler om, fordi cloud er en service. Det handler ikke bare om infrastruktur og hardware."

Saunders fortæller, at folk ofte sammenligner omkostningerne ved at drive en server lokalt med omkostningerne ved at skaffe de samme ressourcer via cloud og konkluderer, at en lokal server har betalt sig selv hjem på tre år, mens cloud-løsningen vil være en vedvarende udgift.

Dette koster også

Han påpeger dog, at man ofte glemmer at medregne for eksempel udgifter til oplæring og aflønning af medarbejdere og den strøm, der skal til for at drive en lokal server døgnet rundt.

Ron Fraser, der er teknologidirektør for cloud-services hos Microsoft, tilføjer, at cloud i første omgang blev markedsført som omkostningsbesparende og at cloud-strategien lå hos it-chefen. Nu taler cloud-leverandørerne hovedsageligt med marketingdirektører og økonomidirektører.

"Der er to perspektiver på cloud. Der er det interne perspektiv, som handler om potentielle omkostningsbesparelser, risikovurderinger og hvordan man administrerer sin portefølje af apps. Og så er der det eksterne perspektiv, der handler om den økonomi, som cloud medfører," forklarer han.

"Om ikke andet, så består den fundamentale forandring, som cloud medfører, af en demokratisering af adgangen til stordriftsfordele. Selvom man er en lille virksomhed, kan man få adgang til den samme globalt spredte, modstandsdygtige infrastruktur, som er til rådighed for selskaber i IBM's eller JP Morgans størrelsesorden, og til den samme pris per enhed," fremhæver han.

Fraser mener, at dette udligner konkurrencesituationen i rigtig mange markeder og betyder således, at mange små virksomheder kan konkurrere med de dominerende spillere uden samtidig at være tynget af forældede systemer, processer og regler eller begrænset af procedurer for risikovurdering.

Omkostningerne ved cloud vil i stigende grad blive gransket, eftersom Europa-Kommissionen har lanceret en ny strategi for at accelerere udbredelsen og øge anvendelsen af cloud computing i EU.

Kommissionen hævder, at 80 procent af alle organisationer, der bruger cloud computing, opnår omkostningsbesparelser på mindst 10 til 20 procent, og regner med, at den nye EU-strategi for cloud computing vil skabe 2,5 millioner nye job og øge EU's samlede bruttonationalprodukt med 1.193 milliarder kroner før udgangen af 2020.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S