Så nemt får du adgang til det danske forsyningsnet

Ved at bruge fem minutter på internettet kan du finde hjemmesider, der benyttes til at styre dansk vand, varme og elforsyning.

Artikel top billede

Læs også:
Rapport: Sådan kan dansk kritisk infrastruktur hackes

Hackerangreb på vandkraftværk var en and

Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte

På en kendt it-sårbarheds-søgemaskine, hvoraf navnet er redaktionen bekendt, kan du hurtigt finde danske SCADA-systemer, der står pivåbne for adgang udefra.

Det giver ondsindede personer frit slag til at give sig i kast med at bryde ind i systemer, der til daglig bruges til at styre vores vand, varme og elforsyning.

Det forbavser it-sikkerhedsekspert Jens Christensen fra CSIS, der påpeger, at åbne hjemmesider til administration af eksempelvis varmeforsyning er kritisk.

"Hvis udefrakommende kan få adgang til login-hjemmesiden ved et SCADA-system, er det meget kritisk," vurderer Jens Christensen.

CSIS rådgiver til daglig virksomheder om sikkerhed. Deriblandt virksomheder, der beskæftiger sig med styring af offentlige forsyning-systemer.

Sikkerhedsmæssigt uforsvarligt
Hvis du ønsker at skaffe dig adgang til hjemmesiderne, er det lige meget, om du befinder dig i Danmark, Rusland, Kina eller Ukraine. Hjemmesiden kan nemlig browses uanset, hvor i verden du befinder dig.

"Som udgangspunkt bør styring af anlæg ikke kunne tilgås fra internettet. Det er simpelthen no go. Det åbner op for, at systemet kan kompromitteres," siger Jens Christensen.

Adgangen til at pille ved systemet, der kan styre forsynings-anlæg, er dog kun muligt, hvis du kender det rigtige brugernavn og password. It-sikkerhedseksperten finder dog stadig adgangen problematisk.

"Der er massevis af eksempler på, at SCADA-systemer benytter standard brugeroplysninger. Altså tilfælde hvor man ikke har skiftet fra standard brugeroplysninger til unikke brugernavne og adgangskoder," siger Jens Christensen.

Kan få fatale konsekvenser
Dansk Industri påpegede i forrige uge, at it-sikkerheden i det danske produktionsmiljø trænger til en opstramning.

"Vi kan konstatere, at nogle af de hacking-forsøg, der er blevet gennemført, kan have store, ubehagelige og i værste fald fatale konsekvenser for borgerne," udtaler Henning Mortensen, der er chefkonsulent ved Dansk Industri.

"Der er større og større interesse i at føre cyberkrig og lave 'Digitalt Pearl Harbour' med ondsindet kode som Stuxnet, Duqu, Flame, miniFlame og Shamoon. Danske virksomheder kan blive ofre i denne type angreb, når de kommer ud af kontrol," advarer Henning Mortensen.

Læs også:
Rapport: Sådan kan dansk kritisk infrastruktur hackes

Hackerangreb på vandkraftværk var en and

Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S