Hård konkurrence om offentlige it-ordrer

KMD kan kalde sig det mest valgte IT-leverandør i danske EU-udbud i 2003 og har dermed overhalet CSC. Konkurrencen er dog hård i de offentlige udbud, og ingen enkelt it-leverandør skiller sig markant ud. Inden for teleudbudene fører TDC suverænt.

I 2003 blev der offentliggjort 111 danske EU-udbud på it- og teleydelser via Den Europæiske Unions Tidende. Det viser en opgørelse fra Center for Digital Forvaltning (CEDI), som har gransket EU-avisens oplysninger om it- og teleudbud.

Af de 76 it-udbud, som blev meldt afgjort i året, satte KMD sig på de 10 og blev dermed den mest valgte it-leverandør.

Nummer to på listen er IBM, som vandt seks udbud, og derefter følger Mærsk Data med fem udbud, CSC, PLS Rambøll og WM-data med hver fire udbud.

Men hverken KMD eller de øvrige storspillere på det offentlige it-marked kan bryste sig af voldsomt store markedsandele, når det gælder de udbud, som EU-Tidende har offentliggjort vinderne af.

Tre fjerdedele af udbuddene gik nemlig til andre leverandører eller konsortier af leverandører end de største.

76 udbud - 70 vindere

I alt blev der valgt hele 70 forskellige leverandører til de i alt 76 afgjorte udbud.

- Feltet er blevet endnu bredere, end vi så sidste år. Men konkurrencen mellem de mest vindende leverandører er tæt, siger direktør for CEDI, Troels Andersen.

Han påpeger desuden, at Mærsk Data med søsterselskabet DM Data har formået at presse sig højt op i feltet blandt de mest valgte it-leverandører til det offentlige, selv om de sidste år ikke lå i top ti.

TDC fører på teleydelser

På teleudbudene er feltet dog anderledes markant. Her står de tre mest valgte leverandører for 60 procent af de afsluttede udbud, og TDC med syv udbud har vundet de fleste og står for en andel på over 30 procent.

Tre udbud gik til Telia og to til Danske Telecom, mens ni andre aktører tog resten.

I en række tilfælde er der dog valgt flere leverandører på en enkelt udbudsafgørelse ? det gælder først og fremmest i forbindelse med Statens og Kommunernes Indkøbs Service rammeaftale om telekommunikation, hvor otte leverandører er udvalgt.

Konsulentbistand var den mest efterspurgte ydelse i udbuddene sidste år, hvor der forrige år var mest bud efter forvaltningssystemer. Samtidig er elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer røget ud af top fem over efterspurgte ydelser siden sidste år.

Troels Andersen understreger dog, at tallene ikke nødvendigvis afspejler virkeligheden fuldstændigt.

Manglende gennemsigtighed

Mange offentlige instanser undlader nemlig imod reglerne at offentliggøre deres valg af leverandør efterfølgende.

Eksempelvis viser KMD's egne opgørelser, at selskabet har vundet hele 17 udbud, markant flere end CEDI har kunnet tælle sig frem til i EU-Tidende.

- Vi overvejer derfor at gå til Konkurrencestyrelsen og påpege problemet, da det er andet år i træk, at en række afgørelser tilsyneladende ikke bliver offentliggjort, siger Troels Andersen, som beklager, at det går ud over gennemsigtigheden på markedet for offentlige it-indkøb.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S