Hård konkurrence om offentlige it-ordrer

KMD kan kalde sig det mest valgte IT-leverandør i danske EU-udbud i 2003 og har dermed overhalet CSC. Konkurrencen er dog hård i de offentlige udbud, og ingen enkelt it-leverandør skiller sig markant ud. Inden for teleudbudene fører TDC suverænt.

I 2003 blev der offentliggjort 111 danske EU-udbud på it- og teleydelser via Den Europæiske Unions Tidende. Det viser en opgørelse fra Center for Digital Forvaltning (CEDI), som har gransket EU-avisens oplysninger om it- og teleudbud.

Af de 76 it-udbud, som blev meldt afgjort i året, satte KMD sig på de 10 og blev dermed den mest valgte it-leverandør.

Nummer to på listen er IBM, som vandt seks udbud, og derefter følger Mærsk Data med fem udbud, CSC, PLS Rambøll og WM-data med hver fire udbud.

Men hverken KMD eller de øvrige storspillere på det offentlige it-marked kan bryste sig af voldsomt store markedsandele, når det gælder de udbud, som EU-Tidende har offentliggjort vinderne af.

Tre fjerdedele af udbuddene gik nemlig til andre leverandører eller konsortier af leverandører end de største.

76 udbud - 70 vindere

I alt blev der valgt hele 70 forskellige leverandører til de i alt 76 afgjorte udbud.

- Feltet er blevet endnu bredere, end vi så sidste år. Men konkurrencen mellem de mest vindende leverandører er tæt, siger direktør for CEDI, Troels Andersen.

Han påpeger desuden, at Mærsk Data med søsterselskabet DM Data har formået at presse sig højt op i feltet blandt de mest valgte it-leverandører til det offentlige, selv om de sidste år ikke lå i top ti.

TDC fører på teleydelser

På teleudbudene er feltet dog anderledes markant. Her står de tre mest valgte leverandører for 60 procent af de afsluttede udbud, og TDC med syv udbud har vundet de fleste og står for en andel på over 30 procent.

Tre udbud gik til Telia og to til Danske Telecom, mens ni andre aktører tog resten.

I en række tilfælde er der dog valgt flere leverandører på en enkelt udbudsafgørelse ? det gælder først og fremmest i forbindelse med Statens og Kommunernes Indkøbs Service rammeaftale om telekommunikation, hvor otte leverandører er udvalgt.

Konsulentbistand var den mest efterspurgte ydelse i udbuddene sidste år, hvor der forrige år var mest bud efter forvaltningssystemer. Samtidig er elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer røget ud af top fem over efterspurgte ydelser siden sidste år.

Troels Andersen understreger dog, at tallene ikke nødvendigvis afspejler virkeligheden fuldstændigt.

Manglende gennemsigtighed

Mange offentlige instanser undlader nemlig imod reglerne at offentliggøre deres valg af leverandør efterfølgende.

Eksempelvis viser KMD's egne opgørelser, at selskabet har vundet hele 17 udbud, markant flere end CEDI har kunnet tælle sig frem til i EU-Tidende.

- Vi overvejer derfor at gå til Konkurrencestyrelsen og påpege problemet, da det er andet år i træk, at en række afgørelser tilsyneladende ikke bliver offentliggjort, siger Troels Andersen, som beklager, at det går ud over gennemsigtigheden på markedet for offentlige it-indkøb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect