Dansk pc-salg tæt på rekord i 2003

Salget af servere, bærbare og stationære computere i Danmark steg sidste år til et niveau tæt på rekordåret 2000. Det skete på et marked, hvor HP forsat er den ubestridte vinder af markedsandele.

Danske virksomheder og forbrugere satte turbo på indkøbene af pc'er i den sidste halvdel af 2003 og banede dermed vejen for et pc-salg sidste år, der ligger tæt på tidligere tiders rekord.

I 2003 voksede salget af servere, bærbare og stationære pc'er 20 procent til et samlet salg på knap 706.000 enheder, viser foreløbige tal fra analysebureauet IDC.

Den hidtidige rekord blev sat i 2000, hvor der blev langet 715.000 pc'er over disken.

Det er især de sidste to kvartaler i 2003, salget har taget fart, med stigninger i forhold til samme periode året før på henholdsvis 38 og 28 procent.

HP løb med sejren

I konkurrencen om markedsandele i Danmark tog løb Hewlett-Packard igen i 2003 af med sejren med en svagt stigende markedsandel på 32 procent.

Derfra er der et stykke ned til IBM og Dell, som med andele på henholdsvis 16 og 15 procent sidste år, er de næste to på listen. Kapløbet mellem de to er dog blevet tættere, da IBM's andel er faldet en smule i modsætning til Dells, der er steget svagt.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S