Pirater klar til at kaste sig over dvd-film

Med flere bredbåndsforbindelser og dvd-brændere, der er til at betale for almindelige mennesker, tyder alt på, at dvd-kopiering bliver danskernes næste store folkesport. Filmbranchen føler sig dog godt forberedt og har lært af pladeindustriens fejl.

Dvd-film bliver efter alt at dømme det næste oplagte mål for piratkopiering.

Hidtil har kopieringen af dvd-film været begrænset, men et overslag fra Brancheforeningen Forbrugerelektronik viser, at der ved årsskiftet var solgt 120.000 dvd-brændere i Danmark.

Samtidig bliver bredbåndsforbindelser både mere almindelige og kraftigere, og dermed er det pludselig muligt for mange internetbrugere at kopiere hele dvd-film.

Nu vrimler internettet med kopieringssoftware, og hackerne har for længst knækket de kopispærringer, som producenterne forsøger at lægge ind.

Desuden kan dvd-brænder i dag købes for under 1000 kroner og en tom skive koster ned til en tier, hvis de købes i udlandet uden de høje, danske afgifter.

Dermed er de tekniske forhindringer væk for piraterne og det er lettere end nogensinde at brænde og kopiere dvd'er. Både de film, som deles via for eksempel Kazaa, og dem, som brugerne låner på biblioteket eller af venner.

Dvd-salget stiger
Tidligere har piraterne været henvist til at komprimere filmene over på cd'er, og det går ud over kvaliteten. Alternativt kan filmene kodes i formatet Divx, men kun få dvd-afspillere kan håndtere det format.

Dvd-kopiering har endnu ikke vist sig på salgstallene. De danske distributører solgte i 2003 for 620 millioner kroner dvd-film mod 400 millioner kroner i 2002, oplyser Videogramforeningen, som repræsenterer de danske video- og dvd-distributører.

Den amerikanske filmindustri, Motion Picture Association of America, skønner, at hver femte film i de tyske hjem er piratkopieret. Det menes dog, at det meste pirateri indtil videre sker på cd-medier, og at der er tale om fysiske kopier, især fra Rusland.

Men udviklingen i pladeindustrien viser, hvor slemt det kan gå. Piratkopiering får hovedansvaret for, at pladesalget i Danmark er halveret til under 10 millioner solgte eksemplarer i år 2003 mod over 20 millioner solgte eksemplarer i rekordåret 2000.

Klar til stormløb

I dag rummer Den Blå Avis og andre brugtmarkeder annoncer for dvd-film ned til ti kroner. Oftest skal man sende en mail for at få en liste med titler tilsendt.

Alligevel er advokatfuldmægtig Jakob Plesner fra sekretariatet for Dansk Videogramforening, som samler de største danske distributører af video- og dvd-film, ikke alt for urolig.

- Der er flere ting, der gør at det er lettere at kopiere musik end film, især størrelserne på filerne. Men det er rigtigt, at faresignalerne er begyndt at vise sig, nu da dvd-brænderne bliver billigere og netforbindelserne bliver hurtigere, siger han.

Jakob Plesner mener dog, at filmbranchen er i den heldige situation, at den har set, hvordan det udviklede sig for pladebranchen, og derfor kan lære af fejlene.

- Vi arbejder hårdt med at få kontrol over de ulovlige danske tjenester, hvor brugere distribuerer film og musik. Den næste udfordring bliver at ændre forbrugernes adfærd, ved at give dem nogle lovlige alternativer. Vi skal være lige så langt fremme som piraterne, så vi kan tage det i opløbet, siger Jakob Plesner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S