Central leverandør af dansk forsvars-it ikke sikkerhedsgodkendt

En af Forsvarets helt centrale it-leverandører blev kaldt ind trods manglende sikkerhedsgodkendelse. Se her hvordan det kunne ske.

Artikel top billede

Læs også:

Helt cool: Sådan tackler Forsvaret licenskontrol

It-sikkerheden hos forsvaret kom ikke igennem Rigsrevisionens tjek uden alvorlige ridser i lakken.

For selvom man mente, at udbudsforløbet og valget af leverandøren IBM til forsvarets store it-projekt, DeMars, blev gennemført "som en styret, kontrolleret og dokumenteret proces," så var ikke alt i orden.

"It-revisionen af DeMars viste dog, at den nye leverandør ikke var sikkerhedsgodkendt på tidspunktet for leverandørskiftet i marts 2011, hvilket Rigsrevisionen ikke fandt tilfredsstillende," fremgår det af Rigsrevisionens rapport.

Og sikkerhedsgodkendelsen skete faktisk først mere end et halvt år senere.

"Leverandøren blev sikkerhedsgodkendt i december 2011," lyder det i rapporten.

Forsvaret: Derfor gik det galt
Hos forsvaret bekræfter man, at der er tale om leverandøren IBM.

Her forklarer man, at en virksomheds-sikkerhedsgodkendelse omfatter flere sikkerhedsaspekter, heriblandt godkendelse af dokumentation for efterlevelse af informationssikkerhedskrav, der knytter sit til det specifikke system, som i dette tilfælde var DeMars.

Sådan en dokumentation knytter sig endvidere til hver enkelt lokalitet, hvorfra systemet drives.

Det vil således først være muligt at meddele en sikkerhedsgodkendelse af en leverandør, når dokumentation for efterlevelse af sikkerhedskravene på hver enkelt lokalitet foreligger, forklarer forsvaret.

"IBM's lokalitet i Lyngby var sikkerhedsgodkendt, men det var lokaliteten i Ballerup ikke. Det skyldtes blandt andet manglende dokumentation," oplyser pressemedarbejder Henrik Mortensen fra forsvaret.

IBM: Det tog længere tid end ventet

Læs også:

Helt cool: Sådan tackler Forsvaret licenskontrol

Som et led i implementeringsplanen skulle sikkerhedsgodkendelsen gennemføres i forsommeren 2011, oplyses det.

Men Forsvarets Efterretningstjeneste vurderede på det tidspunkt, at sikkerhedsdokumentationen var utilstrækkelig til at opnå sikkerhedsgodkendelse.

"Herefter blev opdatering af informatiksikkerheds-dokumentationen iværksat, hvilket ledte frem til en sikkerhedsgodkendelse i december 2011," lyder det fra pressemedarbejder Henrik Mortensen hos forsvaret.

IBM: Kompleks proces
Hos IBM bekræfter man oplysningerne i rapporten fra Rigsrevisionen.

"Det er korrekt, at der i forbindelse med overtagelse af DeMars var og er krav om dokumentation af diverse processer og frem for alt, hvorledes IBM som leverandør overholder Forsvarets standarder for sikkerhed," forkarer pressechef Carsten Grønning fra IBM.

"Det var en kompleks proces, som tog længere tid end forventet. I sagens natur kan jeg ikke komme nærmere ind på detaljer, men henviser til forsvarets pressetjeneste, hvis du ønsker yderligere," udtaler han.

Næsten al it-sikkerhed i orden

Udover den manglende sikkerhedsgodkendelse i forbindelse med DeMars, er kritikken af forsvarets sikkerhed i Rigsrevisionens rapport dog begrænset.

"Rigsrevisionen vurderede ved revisionen i 2012, at Forsvarskommandoens it-styring og generelle it-sikkerhed på de reviderede områder nu var tilfredsstillende," står der videre i Rigsrevisionens rapport.

Hvor det tidligere ikke så for godt ud, har Forsvaret nu strammet op.

Revisionen af den generelle it-sikkerhed viste blandt andet, at Forsvarskommandoen havde påbegyndt implementeringen af en informations- og kommunikationsteknologisk styringsmodel for it-sikkerhed.

"Rigsrevisionen vurderede, at modellen på sigt kunne medvirke til at sikre en hensigtsmæssig styring af risici i de forretningskritiske systemer," står der i rapporten.

Men også inden for dette felt må forsvaret indkassere kritik.

"Rigsrevisionen fandt det dog ikke helt tilfredsstillende, at Forsvarskommandoen endnu ikke havde udarbejdet en samlet
prioriteret oversigt over it-risici i de forretningskritiske systemer," hedder det i rapporten.

Læs også:

Helt cool: Sådan tackler Forsvaret licenskontrol

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job