Central leverandør af dansk forsvars-it ikke sikkerhedsgodkendt

En af Forsvarets helt centrale it-leverandører blev kaldt ind trods manglende sikkerhedsgodkendelse. Se her hvordan det kunne ske.

Artikel top billede

Læs også:

Helt cool: Sådan tackler Forsvaret licenskontrol

It-sikkerheden hos forsvaret kom ikke igennem Rigsrevisionens tjek uden alvorlige ridser i lakken.

For selvom man mente, at udbudsforløbet og valget af leverandøren IBM til forsvarets store it-projekt, DeMars, blev gennemført "som en styret, kontrolleret og dokumenteret proces," så var ikke alt i orden.

"It-revisionen af DeMars viste dog, at den nye leverandør ikke var sikkerhedsgodkendt på tidspunktet for leverandørskiftet i marts 2011, hvilket Rigsrevisionen ikke fandt tilfredsstillende," fremgår det af Rigsrevisionens rapport.

Og sikkerhedsgodkendelsen skete faktisk først mere end et halvt år senere.

"Leverandøren blev sikkerhedsgodkendt i december 2011," lyder det i rapporten.

Forsvaret: Derfor gik det galt
Hos forsvaret bekræfter man, at der er tale om leverandøren IBM.

Her forklarer man, at en virksomheds-sikkerhedsgodkendelse omfatter flere sikkerhedsaspekter, heriblandt godkendelse af dokumentation for efterlevelse af informationssikkerhedskrav, der knytter sit til det specifikke system, som i dette tilfælde var DeMars.

Sådan en dokumentation knytter sig endvidere til hver enkelt lokalitet, hvorfra systemet drives.

Det vil således først være muligt at meddele en sikkerhedsgodkendelse af en leverandør, når dokumentation for efterlevelse af sikkerhedskravene på hver enkelt lokalitet foreligger, forklarer forsvaret.

"IBM's lokalitet i Lyngby var sikkerhedsgodkendt, men det var lokaliteten i Ballerup ikke. Det skyldtes blandt andet manglende dokumentation," oplyser pressemedarbejder Henrik Mortensen fra forsvaret.

IBM: Det tog længere tid end ventet

Læs også:

Helt cool: Sådan tackler Forsvaret licenskontrol

Som et led i implementeringsplanen skulle sikkerhedsgodkendelsen gennemføres i forsommeren 2011, oplyses det.

Men Forsvarets Efterretningstjeneste vurderede på det tidspunkt, at sikkerhedsdokumentationen var utilstrækkelig til at opnå sikkerhedsgodkendelse.

"Herefter blev opdatering af informatiksikkerheds-dokumentationen iværksat, hvilket ledte frem til en sikkerhedsgodkendelse i december 2011," lyder det fra pressemedarbejder Henrik Mortensen hos forsvaret.

IBM: Kompleks proces
Hos IBM bekræfter man oplysningerne i rapporten fra Rigsrevisionen.

"Det er korrekt, at der i forbindelse med overtagelse af DeMars var og er krav om dokumentation af diverse processer og frem for alt, hvorledes IBM som leverandør overholder Forsvarets standarder for sikkerhed," forkarer pressechef Carsten Grønning fra IBM.

"Det var en kompleks proces, som tog længere tid end forventet. I sagens natur kan jeg ikke komme nærmere ind på detaljer, men henviser til forsvarets pressetjeneste, hvis du ønsker yderligere," udtaler han.

Næsten al it-sikkerhed i orden

Udover den manglende sikkerhedsgodkendelse i forbindelse med DeMars, er kritikken af forsvarets sikkerhed i Rigsrevisionens rapport dog begrænset.

"Rigsrevisionen vurderede ved revisionen i 2012, at Forsvarskommandoens it-styring og generelle it-sikkerhed på de reviderede områder nu var tilfredsstillende," står der videre i Rigsrevisionens rapport.

Hvor det tidligere ikke så for godt ud, har Forsvaret nu strammet op.

Revisionen af den generelle it-sikkerhed viste blandt andet, at Forsvarskommandoen havde påbegyndt implementeringen af en informations- og kommunikationsteknologisk styringsmodel for it-sikkerhed.

"Rigsrevisionen vurderede, at modellen på sigt kunne medvirke til at sikre en hensigtsmæssig styring af risici i de forretningskritiske systemer," står der i rapporten.

Men også inden for dette felt må forsvaret indkassere kritik.

"Rigsrevisionen fandt det dog ikke helt tilfredsstillende, at Forsvarskommandoen endnu ikke havde udarbejdet en samlet
prioriteret oversigt over it-risici i de forretningskritiske systemer," hedder det i rapporten.

Læs også:

Helt cool: Sådan tackler Forsvaret licenskontrol

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS