Langsomt it-system trynet af Excel i danske fængsler

Teknisk bøvl betød, at fængsler skulle lade planlægningen foregå i Excel og så efterfølgende indtaste denne i et lidt for langsomt it-system.

Artikel top billede

En rapport fra Rigsrevisionen afslører, at der har været problemer i forbindelse med et dansk it-system hos Kriminalforsorgen.

"Revisionen af Kriminalforsorgen viste, at der var en række uhensigtsmæssigheder ved Statsfængslet i Vridsløselilles vagtplanlægning og sygeberedskab," hedder det i rapporten.

Revisionen viste blandt andet, at fængslets vagtplanlægning "kun i begrænset omfang var systemunderstøttet."

Det "nuværende vagtplanlægningssystem blev skønnet for langsomt til de store fængsler", og at nogle regler omkring arbejdstid ikke blev overholdt, hedder det videre.

"Rigsrevisionen anbefalede, at fængslet og Kriminalforsorgen sammen gennemgår fængslets procedure for vagtplanlægning, og at det ved gennemgangen undersøges, om selve planlægningsprocessen kan effektiviseres, og om der kan opnås en bedre udnyttelse af fængslets resurser ved en anden/bedre planlægning," hedder det i rapporten.

Mystik om langsomt it-system

Hos Kriminalforsorgen oplyser man, at det er firmaet Interflex, der har leveret vagtplanlægning og tidsregistreringssystemet til myndigheden.

Imidlertid kan Kriminalforsorgen i første omgang ikke svare på, hvorfor det "nuværende vagtplanlægningssystem blev skønnet for langsomt til de store fængsler."

"Jeg har undersøgt spørgsmålet, og Direktoratet er desværre ikke bekendt med nærmere oplysninger om den formulering, der er gengivet i Rigsrevisionens rapport," lyder det i et skriftligt svar fra en medarbejder hos Direktoratet for Kriminalforsorgen i december 2012.

Og hos leverandøren kan eller vil man åbenbart heller ikke kaste mere lys over sagen.

"Vi har nu haft kontakt til Kriminalforsorgen, og har på baggrund af denne kontakt ingen kommentarer til artiklen ud over, at vi må henvise til kommentaren fra XXX (navn fjernet af redaktionen) Direktoratet for Kriminalforsorgen," lyder det fra Helen Hagensten Jørgensen fra Interflex Tidssystemer.

Siden blev Computerworld gjort bekendt med, at der rent faktisk findes et dokument hos Kriminalforsorgen, der belyser it-systemets langsommelighed lidt mere.

Lav jeres planlægning i Excel

For den den 7. januar 2013 beder Computerworld Kriminalforsorgen sende Computerworld et brev, der skulle være sendt fra Kriminalforsorgen til Rigsrevisionen den 14. februar 2012.

Den 4. februar 2013 sendes brevet så til Computerworld. Af brevet finder man lidt mere information omkring årsagerne bag, at it-systemet skulle være langtsomt.

"Da VAT-systemet er et meget komplekst system, betyder det, at systemet til tider arbejder langsomt, særligt i forbindelse med medarbejdernes "ønske-vagtplanlægning"," står der i brevet.

Og nok så bemærkelsesmæssigt fremgår det, hvad direktoratet har anbefalet landets store fængsler i den forbindelse:

"Derfor har Direktoratet anbefalet de store fængsler, at lade planlægningen foregå i Excel og så efterfølgende indtaste denne i VAT-systemet," står der i brevet.

Der arbejdes dog fortsat på at gøre systemet og hermed
vagtplanlægningen hurtigere, understreger man dog også.

Og i følgeskrivelsen til brevet skriver Kriminalforsorgen nu til Computerworld, at "..Rigsrevisionens bemærkninger om vagtplanlægningssystemet VAT beror på en gennemgang hos Statsfængslet i Vridsløselille, og at statsfængslet i 2013 vil gennemføre et projekt med henblik på at anvende VAT-systemet fuldt ud til understøttelse af vagtplanlægning."

"Det bemærkes, at det er direktoratets vurdering, at vagtplanlægningssystemet generelt fungerer tilfredsstillende og understøtter krav i forbindelse med vagtplanlægning," slutter Kriminalforsorgen skrivelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS