Razzia mod Telenor - myndigheder på uventet besøg

Telenor har fået uventet besøg af konkurrencemyndighederne. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Telenor: TDC-priser kvæler konkurrencen

Selv om Telenor i ny og næ beskylder TDC for at misbruge sin dominerende stilling på det danske telemarked, er situationen tilsyneladende vendt på hovedet i Telenors hjemland, Norge.

I hvert fald dukkede de norske konkurrencemyndigheder uanmeldt op hos det tidligere statslige teleselskab på hovedkontoret i Fornebu, Oslo.

Det skete klokken ni tirsdag morgen.

Det bekræfter Telenors kommunikationschef Torild Lid Uribarri overfor norske E24.

"De ville naturligvis have adgang til elektronisk såvel som fysisk dokumentation. Vi gav dem adgang, så de kunne søge de informationer, de var interesserede i," udtaler Torild Lid Uribarri ifølge E24.

Priser på sms, mms og data

Ifølge bladet drejede konkurrencemyndighedernes mistanke sig om prissætningen på mobiltjenester som sms, mms og data samt forskellige pakker med flere produkter på det norske marked.

Ifølge kommunikationschefen kom besøget på hovedkontoret i Fornebu, der tidligere husede Oslos lufthavn, som en overraskelse.

"Men med vores dominerende stilling er det ikke så unaturligt, at der bliver kastet lidt ekstra lys på os," lød det fra kommunikationschefen.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S