Staten: Bare ikke dygtig nok til at lave gode it-projekter

Interview: Mange af statens største it-projekter er stadig præget af budgetoverskridelser og forsinkelser. Hvad skal der dog til for at det bliver bedre? Se her, hvad Digitaliseringsstyrelsen svarer.

Artikel top billede

Læs også:
Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Kan ikke følge med: Halvårlig rapport om it-skandaler forsinket fire måneder

Kontorchef Morten Ellegaard fra Digitaliseringsstyrelsen, hvor meget er den samlede tids- og budgetoverskridelse i de statslige it-projekter til en værdi af mere end 10 millioner kroner?

"Det er svært at sige for de gamle budgetter, da vi ikke har et samlet overblik over alle business cases fra før 1. januar 2011. Med hensyn til de nye projekter er angivet en tidsoverskridelse på Nationalt Patientindeks på 365 dage, mens resten enten holder kursen eller er fortrolige oplysninger."

Flere af statens større it-projekter til 10 millioner kroner er netop fortrolighedsstemplet på både tid og økonomi. Er hele meningen med afrapporteringen ikke at skabe åbenhed omkring statens større it-projekter?

"Når man enkelte steder i rapporten ser, at der står "fortroligt", så skyldes det, dels at offentliggørelsen af prisen vækker bekymring hos den enkelte myndighed, der er i udbudsfasen og derfor ikke vil afsløre deres budgetter, dels almindelig fortrolighed. Og det respekterer vi."

Jamen, så er det jo umuligt at få et samlet overblik over status på statens it-projekter?

"Hos Digitaliseringsstyrelsen kender vi godt budgetterne, og vores vurdering er, at denne rapport giver et rigtig indblik i statens it-projekter."

Problemerne med overskridelse af tid og budget på offentlige it-projekter er efterhånden blevet en stående joke og en evig frustration for alle. Hvad skal der til for at få projekterne til at ramme både tid og pris?

"Det er svært at lave gode it-projekter hos både private og i det offentlige. Men vi er ikke dygtige nok, og vi kan kun blive bedre ved at have bedre governance, hvilket vil sige, at projekterne skal følge den fælles statslige projektmodel. Dernæst skal myndighedernes topledelse være med til at styre it-projekterne, og så er ifølge Statens it-råd for lille fokus på risici i projekterne."

Statens it-projektråd angiver netop bekymring over, at kun to procent af projekternes budget bliver brugt på analysefasen. Hvor meget bør ministerierne afsætte til analyse - og hvad vil det hjælpe?

"Svært at sige i kroner og ører, den væsentligste pointe er, at der i opstartsfasen af et projekt skal skabes meget mere opmærksomhed på foranalyse og risikohåndtering."

Overblik: Her er statens mest elendige it-projekter

Kan ikke følge med: Halvårlig rapport om it-skandaler forsinket fire måneder

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S