CSC sætter ny mand i spidsen for danske selskaber

CSC sætter en ny mand ind som overhoved for fire danske selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:
CSC-ansatte overvejer at forlade virksomheden

Topchef forlader fire danske CSC selskaber

It-giganten CSC har fundet afløseren fra Guy Hains, der i mere end 10 år har været bestyrelsesformand for de danske selskaber i koncernen, men som stopper til nytår.

Afløseren bliver en kendt person for personale og ledelse hos CSC, idet topcheferne i USA har besluttet, at John Walsh, der nu har titlen vice president and general manager for CSC i Norden og den baltiske region, overtager formandsposten i fire af de danske selskaber.

Tidligere administrerende direktør

Problemknuseren John Walsh har indtil for nylig været administrerende direktør for CSC Danmark og moderselskabet CSC Computer Sciences, indtil Jørgen Jacobsen for nylig overtog disse roller.   

Hos CSC fortæller pressechef Kim Ege Møller, som firmaet har chartret hos PR-bureauet Mannov, at det ikke er muligt at få en kommentar fra John Walsh, fordi han i øjeblikket er i USA.

Men den nyudnævnte bestyrelsesformand, der kom til Danmark som ny nordisk chef for lidt mere end et år siden, siger i en kort pressemeddelelse, at det har været et travlt år for CSC i Norden og den baltiske region.

"Vi har taget hul på omstruktureringen af vores virksomhed, og vi har lanceret vores Nordic Dawn-strategi for at sætte fart i vores turnaround og opnå overskud igen," siger han.

Den danske del af firmaet afleverede i år et regnskab med en lille milliard i underskud.

"De beslutninger, vi har taget, har ikke været lette, men de har alle haft central betydning for at hjælpe CSC tilbage på sporet," siger John Walsh.

Han fortæller, at firmaet i 2013 fortsætter med at gennemføre omstruktureringsplanen, som den internationale topchef Mike Lawrie satte i værk tidligere på året.

CSC skal blandt andet skære kraftigt i cheflaget, mens kapaciteterne i Indien skal udnyttes bedre, og så skal der også sælges afdelinger fra, som ikke er lønsomme eller kerneområder.

Omstruktureringsplanen betyder blandet andet, at CSC i Norden skærer 180 stillinger, flest i Danmark. Denne proces er i fuld gang, og firmaet forhandler med fagforbunderne om, hvordan det skal foregå. Firmaet afskedigede også tidligere på året hundreder af ansatte, og overleverede omkring 300 til konkurrenten Tata TCS efter tabet af en milliard-leverance på it for TDC.     

I forhold til at få gennemført planen og få CSC tilbage på sporet, siger John Walsh i pressemeddelsen:

"Heldigvis har vi de rigtige og de bedste folk til at gøre det, både på ledelsesniveau og i det daglige arbejde for vores kunder."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job