CSC-ansatte overvejer at forlade virksomheden

It-folkene hos CSC overvejer, om de skal forlade virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs også:
Stor fyringsrunde på vej i CSC Danmark
.

Topchef: Sådan skal CSC Danmark komme på fode igen.

Så mange danske it-folk bliver fyret hver dag.

De ansatte hos it-giganten CSC er i færd med at overveje, om de foretrækker en frivillig aftrædelsesordning i forbindelse med at CSC vil skære 180 stillinger, primært i Danmark.

Hvor mange der siger ja, og hvor mange der ender med at miste jobbet, er fortsat ukendt.

Men CSC's forhandlinger med de faglige repræsentanter er stadig i fuld gang.

Desuden orienterede CSC onsdag medarbejderne om situationen ved et medarbejdermøde.

"Vi havde et stort medarbejdermøde onsdag, hvor vi fulgte op på, hvordan det går med projektet," siger Kim E. Møller.

Rigtig gode drøftelser

Han fortæller, at medarbejderne ved denne lejlighed også blev informeret om, at CSC har et godt samarbejde med fagforbundene.

"Vi har haft nogle rigtig gode drøftelser med dem, også i forhold til hvad man kan gøre, og hvordan man kan få det bedst mulige ud af de forhandlinger om det, vi nu skal igennem," siger Kim E. Møller.

Han vil af hensyn til forhandlingerne ikke gå i detaljer om, hvad de har talt med fagforeningerne om.

Han fortæller, at CSC dog endnu ikke er i position, hvor firmaet kan offentliggøre information om det endelige antal af stillinger, som skal skæres.

"Det er alt for tidligt," siger Kim E. Møller.

Årsagen er blandt andet, at CSC's ansatte hver især overvejer om de skal melde sig på listen over folk som ønsker at aftræde frivilligt.

Ikke overblik endnu

Denne proces er i gang og rammerne for at gå frivilligt er meldt ud internt til firmaets mange ansatte.

Hvilke fordele der måtte være for de ansatte ved at gå frivilligt i stedet for at risikere at bliver fyret kan pressechefen ikke siger noget om, fordi vilkårene ikke er offentliggjort eksternt.

Samtidig er sidste frist for tilmelding ikke nået. Derfor har CSC endnu ikke et overblik over hvor mange mulige frivillige aftrædelser der kan komme på tale.

CSC topchef John Walsh offentliggjorde den 6. november planerne om at skære 180 stillinger, primært i Danmark og Sverige. Dengang fortalte han, at firmaet forventer at der kan går op til 90 dage.

"Men normalt gennemfører man det betydeligt hurtigere. Og det håber vi også at kunne gøre," siger Kim E. Møller.

Fyringerne er en del af et forsøg på at omstrukturere hele it-giganten CSC, som topchefen Mike Lawrie i september måned offentliggjorde.

Det kommer efter det massiv deroute, som han indgående har beskrevet offentligt, og som kulminere med det amerikanske børstilsyns (SEC) undersøgelse af regnskabsfusk, som udsprang hos CSC i Danmark

Firmaet har i Danmark afleveret et regnskab med næsten en milliard i underskud og har tidligere på året fyret 450 ansatte, primært i Danmark, samt afhændet 300 til Tata TCS som følge af en tabt milliardkontrakt med TDC. Mange af de overdragne ansatte mistede efterfølgende også jobbet hos Tata TCS.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job