Firma afslører stort it-spionagenetværk

Endnu et avanceret it-spionagenetværk er blevet opdaget. Dette netværk har eksisteret i flere år og er stadig aktivt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Siden 2007 har et it-spionagenetværk været i gang med at stjæle fortrolige data fra det private erhvervsliv, statslige myndigheder og forskningsinstitutioner i Østeuropa, de tidligere sovjetrepublikker og centralasiatiske lande, rapporterer et it-sikkerhedsfirma.

Netværket, der kaldes Red October, stjæler også følsomme oplysninger fra organisationer i Vesteuropa og USA, men det har fokus på de andre regioner, oplyser Kaspersky Lab.

De fleste mål er diplomatiske og statslige organisationer, videnskabelige forskningsinstitutioner, kernekraft og anden energiforsyning, private erhvervsorganisationer og selskaber i luftfartsindustrien.

Måske står en nationalstat bag

Kaspersky er ikke klar over, om spionagenetværket er statssponsoreret eller drevet af en kriminel organisation, der indsamler og sælger fortrolige oplysninger til højestbydende.

"Det mest sandsynlige scenarie er, at slutkunden er en nationalstat," uddyber Roel Schouwenberg, der er senioranalytiker hos Kaspersky Lab.

Kaspersky opdagede netværket sidste år i forbindelse med en undersøgelse af en række angreb mod diplomattjenesters computernetværk.

Angriberne, som menes at være russisktalende, anvender malware med en unik modulopbygget arkitektur med en række udvidelser, kode til datatyveri samt bagdøre.

Denne malware har navnet Rocra, der er en forkortelse af Red October.

Det avancerede it-spionagenetværket består af systemer fra hundredevis af ofre på tværs af 69 virksomheder, oplyser Schouwenberg.

"Der er sandsynligvis flere ofre, som vi på nuværende tidspunkt ikke kender til."

Har ramt mange systemer

Computersystemer er faldet som dominobrikker, i takt med at oplysninger stjålet fra ét er blevet brugt til at trænge ind i det næste.

Stjålne brugeroplysninger er for eksempel blevet samlet i en liste og herefter brugt til at gætte adgangskoder, der har givet adgang til yderligere systemer.

Angriberne har oprettet flere end 60 domænenavne og anvender adskillige servere i forskellige lande med størstedelen i Tyskland og Rusland.

De fleste af disse servere bruges som proxyer med det formål at skjule den centrale kommando og kontrol-server.

De stjålne data består af mange forskellige slags filer.

Et af målene er filer med endelsen acid, hvilket er dokumenter, der er krypteret med fortrolig software ved navn Acid Cryptofiler. EU og NATO benytter denne krypteringssoftware.

"Tidligere målrettede angreb, der er blevet analyseret og offentliggjort, er ikke gået efter at stjæle filer krypteret med Acid Cryptofiler," påpeger Schouwenberg.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job