Sådan vil Skat stoppe svindel-mails til danskerne

Svindlere bruger i øjeblikket Skats navn og logo til at franarre folk deres kreditkortoplysninger. Se, hvordan Skat vil stoppe svindlerne.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Læs også:

Skat slår alarm: Fup-mails i omløb

TastSelv-svindel: Sådan nuppede kriminelle millioner

It-kriminelle har stjålet overskudsskat fra danskere

I weekenden og i løbet af mandag morgen har svindlere igen misbrugt Skats navn og logo i forsøget på at narre folk til at udlevere oplysninger om deres kreditkort.

Det oplyser Jack Johansen, som er kontorchef for informationssikkerhed i Skatteministeriet.

"Vi har sendt en service-mail ud på skat.dk, hvor vi advarer borgere om, at der florerer den slags svindel om svindelnummeret," siger Jack Johansen.

Han fortæller, at Skat har en aftale med et sikkerhedsfirma, som har til opgave at spore de domæner, hvorfra svindelen foregår.

"De går så ind og lukker ned for dem, når vi finder ud af, hvordan og hvorfra de bliver genereret," forklarer Jack Johansen.

Beder om oplysninger på kreditkort

Jack Johansen forklarer, at der på nuværende tidspunkt er registreret syv aktive adresser, hvorfra svindelen bliver sendt. 

"Det er en større kampagne, og de bliver genereret mange forskellige steder fra. Det kan godt være, at vi får lukket nogle ned, og så kan det være, at de starter op et nyt sted fra. Så vi følger med og ser, om de flytter sig," siger han.

Selvom mailen ser ud, som om den kommer fra Skat, opfordrer Jack Johansen til at slette mailen med det samme uden at klikke på linket, som er anført i mailen.

"Vi udsender aldrig mails, hvori vi beder om borgernes kontooplysninger. Svindlerne beder om folks kortoplysninger, for at de kan gå ind og tømme folks bankkonti efterfølgende," forklarer han.

Hvis man har overskydende skat til gode, bliver den overført til borgerens NemKonto, som Skat i forvejen har oplysninger i deres system.

"Vi beder aldrig om at få borgerens kortoplysninger," understreger Jack Johansen.

Personalet er instrueret

Skat har ifølge Jack Johansen informeret personalet om, at der er svindelmails i omløb.

"Vi har instrueret al vores personale i, hvordan de skal håndtere henvendelser om disse mails. Så de er advaret om, at der kører sådan en kampagne og kan fortælle borgerne, at de skal slette mailen uden at gøre mere ved dem," siger han og tilføjer, at de hos Skat endnu ikke har hørt om folk, der er røget i fælden.

De falske mails, som er i omløb, er kendetegnet ved, at de er skrevet på dårligt dansk, oplyser Jack Johansen.

"Typisk er de oversat fra et andet sprog, og man kan ikke se bogstaverne æ, ø og å, som bliver oversat til nogle kinesiske tegn. Hvis man får sådan en mail, skal man slette den og ikke gøre mere ved den," understreger han.

Læs også:

Skat slår alarm: Fup-mails i omløb

TastSelv-svindel: Sådan nuppede kriminelle millioner

It-kriminelle har stjålet overskudsskat fra danskere

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job