Læs det hele: Her er de hemmelige Polsag-rapporter

Her er de hidtil ikke offentliggjorte rapporter om Polsag, som angiveligt fik Justitsminsteriet til at droppe it-systemet.

Artikel top billede

Læs også: 

J'Accuse: POLSAG/CSC

Hvad var årsagen til, at Polsag løb helt af sporet? 

Det har Computerworld i årevis forsøgt at afdække, blandt andet gennem gentagne aktindsigter, hvor vi har forsøgt at få udleveret mere information om projektet, der endte med at koste staten en lille halv milliard kroner, da Rigspolitiet skrottede Polsag i februar 2012. 

Beslutningen om at droppe Polsag, der var udviklet af CSC og næsten færdigt, blev ifølge Rigspolitiet og Justitsministeriet taget på baggrund af to konsulent-rapporter i en næsten endeløs række af undersøgelser af systemet gennem årene. 

Især den sidste rapport fra Globeteam var i lang tid særdeles hemmelig. Den blev behandlet på lukkede udvalgsmøder og rapporten måtte ikke refereres overfor offentligheden eller udleveres.

Computerworld søgte aktindsigt i rapporten flere gange hos Politiet og Rigspolitiet, allerede måneder inden Polsag blev stoppet.

Først mere end et år senere, 15 måneder efter første aktindsigt, fremsendte Justitsministeriet den 21. december, sidste arbejdsdag før jul, endelig den hemmelige rapport.

Der er dog en lang række overstregninger i rapporten. 

Den 11. januar 2013 gav Rigspolitiet også aktindsigt i en del af den hemmelige rapport, som udover Globeteam-rapporten blev suppleret af et review af Polsag udført af Boston Consulting Group fra oktober 2011. 

Det afslører rapporterne

Med baggrund i rapporterne har Computerworld blandt andet skrevet følgende artikler:

Derfor måtte eksperter opgive grundig test af Polsag

Konsulenter scorede kasse på forlist it-projekt

Så mange Polsag-millioner var CSC stillet i udsigt

Så stor en formue gik politiet glip af på grund af Polsag-skandalen

I Rigspolitiets versioner er der tilsyneladende sparet lidt mere på den sorte tusch inden dokumentet er printet ud for at blive scannet ind i systemet igen uden OCR, (Optical Text Recognition), sådan som fremgangsmåden ved behandlinger af aktindsigter typisk er.

Rapporten fra de to myndigheder er opdelt i flere forskellige dele i PDF-format.

Computerworld offentliggør nu hele materialet fra Justitsminsteriet og Rigspolitiets seneste aktindsigtsbevilling i sin oprindelige form. Rapporten er fra de to myndigheder opdelt i flere forskellige dele i PDF-format.

Læs de hemmelige rapporter på næste side.

Læs Hemmelige Polsag-rapporter

Du kan læse alle Computerworlds artikler om Polsag her.

Her er rapporterne om Polsag:

Globeteam

- Performance review, del 1

Globeteam

- Performance review, del 2

Globeteam

- Performance review, del 3

Globeteam

- POLSAG Teknisk Review Summary 

Globeteam

- POLSAG Code Review

BCG (Boston Consulting Group)

- Review af POLSAG 2011

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS