Microsoft dropper patent-rettelse til Explorer

Microsoft føler sig så sikker på, at firmaet Eolas vil få underkendt det patent, som sidste år førte til en milliarderstatning fra softwaregiganten, at man nu undlader at gå i gang med tidligere bebudede ændringer i browseren Internet Explorer.

Microsoft stiller arbejdet med at en række ændringer i sin browser, Internet Explorer, i bero.

Microsoft er ellers blevet pålagt at ændre browseren, efter verdens største softwareselskab tabte en patentsag til firmaet Eolas Technology. Microsoft blev i samme sag i august pålagt at betale 3,4 milliarder kroner i erstatning.

Microsoft har anket sagen mod Eolas, som ejes af University of California og forskere fra universitetet. Firmaets formål er at beskytte en række patenter for universitetet.

Microsoft vil afvente, at patentet enten bliver underkendt, eller at selskabet får ørenlyd i forbindelse med den kommende appel-høring.

Microsoft begrunder sin holdning med, at hvis selskabet begynder at ændre i indstillingerne, vil det gøre livet surt for webudviklere og softwareselskaber verden over, og Microsoft forventer, at det amerikanske patentkontor vil erklære patentet ugyldigt.

Patentkontoret har for en sjælden gangs skyld sat sig for at gennemgå patentet for at fastslå, om andre har brugt lignende teknologier, før Eolas tog patent, skriver Cnet.

- I lyset af disse omstændigheder og efter at have rådført os med kolleger i branchen og med udviklere, vil Microsoft for nuværende ikke udsende en opdatering til Internet Explorer og planlægger ikke at udføre de ændringer, som blev udmeldt i oktober, lyder det i en officiel meddelelse fra softwareselskabet.

Retssagen blev ellers opretholdt af en højere retsinstans tidligere på måneden, og der er nedlagt betinget fogedforbud mod at distribuere Internet Explorer. Fogedforbudet og betalingen af erstatningen træder dog først i kraft, når Microsoft havde fået taletid i appel-høringen.

Eolas patent beskriver, hvordan interaktivt indhold kan indlejres i websider, i praksis oftest ved hjælp af plug-ins til browseren.

Patent-sagen truer ikke kun Microsoft. HTML, som er det sprog, der benyttes til at skabe websider med, er muligvis også omfattet af Eolas' patent, selv om kritikere af patentet argumenterer for, at et tidligt udkast til HTML-standarden foregriber den teknologi, som er beskrevet i det. Netop sådanne eksempler kan være med til at gøre patentet ugyldigt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job