Bud-krig om danske æøå-domæner

Op mod 3.000 danske virksomheder har vist interesse for domænenavne med bogstaverne æ, ø og å. Dermed er der lagt om til bud-krige på auktioner, hvor virksomhederne kan komme til at betale op til 12.000 kroner for eksempelvis internetadressen værksted.dk.

Op mod 3.000 danske virksomheder er klar til budkrig om danske domænenavne med æ, ø og å, når de tages i brug natten til søndag, skriver Børsen.

Så mange virksomheder har nemlig på forhånd vist interesse for domæner med de danske specialtegn, siden registreringen begyndte 2. januar hos DK-Hostmaster, der er ansvarlig for at tildele og administrere danske domænenavne.

Dermed er der lagt op til flere bud-dyster om de mest populære domænenavne. Det skyldes, at når flere virksomheder ønsker samme internetadresse med danske bogstaver, skydes en auktion i gang, der for virksomheder betyder, at de skal betale 4.000 kroner for at være med.

Pris: 12.000 kroner
Proceduren gentages op til tre gange, så en virksomhed kan komme til at betale 12.000 kroner for navnet. Hvis der stadig er mere end én virksomhed, som ønsker det pågældende navn, når tredje runde er overstået, trækkes der lod.

- Omkring 2.000 domænenavne med æ, ø og å er så populære, at op mod 70 ansøgere står i kø for at sikre sig retten. Det gælder blandt andet for domænet værksted.dk og øl.dk, siger Per Kølle, administrerende direktør i DK-Hostmaster til Børsen.

I kølvandet på aktionen kan danskerne endelig få adgang til domænenavne med skandinaviske tegn og specielle bogstaver, som eksempelvis topdomænerne .com og .net længe har tilbudt.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank