IBM: Ingen garanti på parallel-import

IBM afviser at give garanti på bærbare pc'er, som danske netbutikker parallelimporterer fra USA eller Fjernøsten og sælger med store besparelser.

IBM afviser at yde garanti til danskere, som køber parallel-importerede bærbare pc'er via netbutikker herhjemme.

Der er ellers store penge at spare ved at købe sin pc på den måde, skriver Politiken lørdag. For eksempel er en bærbar pc af modellen IBM Thinkpad T41 12.830 kroner billigere i netbutikken Laptops.dk end hos IBM selv.

Ifølge Politiken findes der flere netbutikker end Laptops.dk, som sælger IBM-pc'er med store rabatter, men Laptops er den mest kendte.

Garanti gælder ikke

Normalt yder IBM en garanti, som dækker i hele verden på sine produkter, men de danske netbutik-kunder skal ikke forvente samme service, selv om det ikke umiddelbart er muligt at se, at der er tale om parallelimport.

- Men man kan vise en kvittering på, at man selv har købt maskinen i udlandet, så vil vi gerne yde service på den, men ikke hvis den er købt via en netbutik i Danmark, så er maskinen butikkens problem, siger produktchef Flemming Märtens, IBM, til Politiken.

Laptops.dk's ejer, Søren Jensen, fastslår til gengæld, at butikken selv yder den nødvendige garanti.

Han pointerer over for Computerworld Online, at det kun er bærbare pc'er, der er importeret fra lande uden for EU, som IBM afviser at yde garanti på. Ifølge Søren Jensen udgør de kun omkring en fjerdedel af de computere, som Laptops.dk sælger, mens omkring halvdelen af danske.

Ifølge Forbrugerrådet er IBM ikke forpligtet til at leve op til købelovens bestemmelser om garanti og reklamationsret, sådan som butikken er det.

IBM afviser også at yde garanti, fordi netbutikkerne ofte udskifter nogle af tasterne på de bærbare pc'er for at få de danske tegn med. Politisk medarbejder Anders Hjort Jensen fra Forbrugerrådet tvivler dog ifølge Politiken på, at den holder i retten.

- Jeg har svært ved at se, at det at vippe et par taster af og sætte et par nye på er så dybt et indgreb, at det kan ophæve garantien. Det må bero på en konkret vurdering, siger han til avisen.

IBM kunne naturligvis også blot sænke sine priser, så de bærbare pc'er kunne købes lige så billigt herhjemme som i udlandet.

- Det gør vi også på visse modeller, men ikke på alle modellerne, da vi gerne vil have en vis kontrol med markedet, siger IBM's Flemming Märtens til Politiken.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil