Dette udbredte it-udstyr er spækket med sårbarheder

Universal Plug and Play (UPnP), der anvendes i stort set alt computer-udstyr, der indgår i netværk, indeholder alvorlige sårbarheder.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kan din printer skabe sikkerhedsproblemer

Universal Plug and Play (UPnP), der gør det let at netværks-forbinde eksempelvis pc'er, printere og routere, er til trods for navnet ikke den rene leg.

Tværtimod så kan den store udbredelse af UPnP-udstyr udgøre en sikkerhedstrussel.

Det skriver sikkerhedsfirmaet Rapid 7 i et blogindlæg.

Firmaet har foretaget en undersøgelse, der skal dokumentere, at mellem 40 og 50 millioner UPnP-enheder via IP-protokollen kan være sårbare over for mindst en af tre angrebsmetoder, som Rapid 7 beskriver. 

"... vi var i stand til at identificere flere end 6.900 produkt-versioner, der var sårbare via UPnP. Denne liste omfatter flere end 1.500 leverandører," skriver sikkerhedsfirmaet blandt andet.

Ikke første gang

Det er langt fra første gang, at sikkerhedsfirmaer peger på, at UPnP kan udgøre en sikkerhedsrisiko. 

Er der sårbarheder, vil kriminelle eksempelvis kunne foretage fjernkørsel af malware på brugerens udstyr.

Problemet bliver ikke mindre, når stort set alt netværksudstyr har UPnP slået til som udgangspunkt.

Et afgørende problem er desuden, at hullerne ikke lukkes specielt hurtigt af leverandørerne, og slet ikke hvis det pågældende produkt ikke længere sælges. 

Som et eksempel nævner Rapid 7 sårbarheder, der for mere end to år siden blev lukket i MiniUPnP-softwaren, men som i dag fortsat findes i 330 forskellige produkter, der anvender ældre versioner af MiniUPnP.

"Derfor anbefaler vi, at slutbrugere, virksomheder og ISP'er øjeblikkeligt går i gang med at identificere og frakoble internet-tilkoblede UPnP enheder i deres miljø," skriver Rapid 7. 

Læs også:

Derfor kan din printer skabe sikkerhedsproblemer

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S