Dette udbredte it-udstyr er spækket med sårbarheder

Universal Plug and Play (UPnP), der anvendes i stort set alt computer-udstyr, der indgår i netværk, indeholder alvorlige sårbarheder.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kan din printer skabe sikkerhedsproblemer

Universal Plug and Play (UPnP), der gør det let at netværks-forbinde eksempelvis pc'er, printere og routere, er til trods for navnet ikke den rene leg.

Tværtimod så kan den store udbredelse af UPnP-udstyr udgøre en sikkerhedstrussel.

Det skriver sikkerhedsfirmaet Rapid 7 i et blogindlæg.

Firmaet har foretaget en undersøgelse, der skal dokumentere, at mellem 40 og 50 millioner UPnP-enheder via IP-protokollen kan være sårbare over for mindst en af tre angrebsmetoder, som Rapid 7 beskriver. 

"... vi var i stand til at identificere flere end 6.900 produkt-versioner, der var sårbare via UPnP. Denne liste omfatter flere end 1.500 leverandører," skriver sikkerhedsfirmaet blandt andet.

Ikke første gang

Det er langt fra første gang, at sikkerhedsfirmaer peger på, at UPnP kan udgøre en sikkerhedsrisiko. 

Er der sårbarheder, vil kriminelle eksempelvis kunne foretage fjernkørsel af malware på brugerens udstyr.

Problemet bliver ikke mindre, når stort set alt netværksudstyr har UPnP slået til som udgangspunkt.

Et afgørende problem er desuden, at hullerne ikke lukkes specielt hurtigt af leverandørerne, og slet ikke hvis det pågældende produkt ikke længere sælges. 

Som et eksempel nævner Rapid 7 sårbarheder, der for mere end to år siden blev lukket i MiniUPnP-softwaren, men som i dag fortsat findes i 330 forskellige produkter, der anvender ældre versioner af MiniUPnP.

"Derfor anbefaler vi, at slutbrugere, virksomheder og ISP'er øjeblikkeligt går i gang med at identificere og frakoble internet-tilkoblede UPnP enheder i deres miljø," skriver Rapid 7. 

Læs også:

Derfor kan din printer skabe sikkerhedsproblemer

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job