Open source-CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Eksplosiv vækst. Sådan beskriver et hosting-firma antallet af sårbarheder i indholdsstyringssystemerne.

Artikel top billede

Læs også:
Kunde hacket: Fik nul hjælp fra dansk webudbyder

To populære CMS-systemer ramt af kritisk sårbarhed

Derfor er dit CMS pivåbent

I det seneste nyhedsbrev fra hosting-firmaet Wannafind kan kunderne læse følgende:

"I de seneste par uger har vi oplevet en kraftig vækst i antallet af henvendelser omkring angreb på vores kunders open source CMS - specielt for Joomla og Wordpress."

En advarsel, der begrundes med, at det er nødvendigt at holde øje med sit CMS, for at ubudne gæster ikke skal få kontrol over websiden og udnytte den til angreb, spam eller phishing.

"Vi oplever en stigende tendens til problemer med indholdssystemerne. I december sidste år fik vi nogle nye firewalls, der blandt andet registrerer og blokerer angreb på open source-systemerne," fortæller Pelle Martin Smidt, der er direktør i Wannafind.

"Antallet af disse blokeringer er eksploderet i de sidste par uger, og derfor har vi valgt at rådgive vores kunder om, at de skal være opmærksomme på problematikken."

Sådan holder du uindbudte fra døren

Mange CMS-brugere er ikke så opmærksomme på, at der skal opdateres jævnligt.

"Vi måler løbende på data, og hvis der er problemer, kan vi langt hen ad vejen stoppe sårbarhederne i eget regi, men der opstår hele tiden nye sårbarheder, og det er svært at være beskyttet hele tiden, derfor forsøger vi også at informere kunderne," fortæller Pelle Martin Smidt og fortsætter:

"Og der er et behov for denne vide, det er der ingen tvivl om. Vi udsender ikke advarslen for at forskrække vores brugere, det handler om, at de skal være opmærksomme på problemerne."

Og løsningen kræver faktisk ikke så meget energi.

"Langt de fleste problemer kan holdes fra døren ved at holde sit CMS og de tilknyttede indstiksprogrammer opdateret, hvilket vi på det kraftigste vil anbefale, at man sikrer sig - helst før uheldet er ude."

Husk dine passwords

Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS nikker også genkendende til CMS-sårbarhederne.

"Dette har været et vedvarende problemer de seneste to år. Problemet skyldes, at mange helt almindelige mennesker, uden den store tekniske forståelse, selv kan installere et CMS på deres servere eller i hostede miljøer," siger han.

Ud over opdatering peger han på, at man også skal sørge for at have en ordentlig adgangskontrol.

"Brug aldrig standard-password eller svage password, som er nemme at bryde."

Læs også:
Kunde hacket: Fik nul hjælp fra dansk webudbyder

To populære CMS-systemer ramt af kritisk sårbarhed

Derfor er dit CMS pivåbent

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland