To populære CMS-systemer ramt af kritisk sårbarhed

To af de mest populære indholdsstyringssystemer har sikkerhedsproblemer. Her kan du se, hvad sårbarheden betyder, og hvordan problemet løses.

Artikel top billede

Læs også:
Populært open source CMS klar i helt ny version

Her er dit CMS-system ekstra sårbart

Derfor er dit CMS pivåbent

Sikkerhedseksperter opfordrer nu brugere af de populære content management-systemer Joomla og WordPress til at opdatere til den nyeste version.

Der er nemlig fundet sårbarheder, der kompromitterer websider, som er bygget på disse platforme.

Det er sikkerhedsorganisationen SANS Internet Storm Center (ISC), der har rapporteret om problemer, hvor iFrames har sendt besøgende til ondsindede web-sider.

"Det er interessant at bemærke, at det ikke er en scanner, der udnytter en enkelt sårbarhed, men et værktøj, der afsender ond kode mod en stribe Joomla- og Wordpress-servere for at finde svagheder," fortæller sikkerhedsmanden, John Bambenek fra ISC.

Han påpeger at sider, der er bygget med Joomla-udvidelser (extensions), er specielt udsatte for at blive ramt.

Tysk enighed

German Computer Emergency Response Team (CERT-Bund), der er en søsterorganisation til DK-CERT, bekræfter ligeledes, at der er sårbarheder, som sender de besøgende til web-sider med et exploit-kit.

Det skriver threatpost.com

I september var Joomla ligeledes ramt af et sikkerhedsproblem, hvor angribere kunne placere ondsindede gif-billeder.

Det betød, at besøgende havde risiko for at blive sendt til ondsindede web-sider, udsat for phishing-angreb eller spammet.

Læs også:
Populært open source CMS klar i helt ny version

Her er dit CMS-system ekstra sårbart

Derfor er dit CMS pivåbent

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job