Nordjysk pornobiograf registrerer booble.dk

Ejeren af en pornobiograf på nettet har forleden registreret Booble.dk. Han håber, at den megen omtale af porno-sitet Booble.com vil skaffe flere kunder i butikken.

Søgemaskinen Google har sendt advokater på halsen af det erotiske websted Booble for at misbruge selskabets logo og navnetræk. Advokaterne kan nu fortsætte til Nordjylland.

Lars Boris Thomasen fra selskabet LL Media i Aalborg øjnede nemlig tidligere på ugen en chance for at få flere kunder i sin webbutik, der sælger adgang til streamede pornofilm. Han registrerede domænenavnet booble.dk.

- Det var lidt en tilfældighed. Vi har jo også erotiske sider, siger nordjyden, som ifølge eget udsagn tjener til dagen og vejen med webpornofilmene.

Booble.dk henviser nu til LL Medias websted Eroticbio.dk og har i modsætning til den amerikanske pendant ikke nogen lighed til den amerikanske søgemaskine, som for et par år siden fravristede den danske boghandler Jens Nielsen internetadressen Google.dk.

- Jeg ved ikke, om jeg kommer til at høre fra Google, siger Lars Boris Thomasen, som påpeger, at han ikke synes, at Booble ligger for tæt på den store søgemaskines navn.

Om han kommer til at tjene på sin registrering afhænger af, om nysgerrige vælger at gå videre til sex-biografen.

Booble.dk kan ende hos Google.com

Advokat Peter Lind Nielsen fra firmaet Bender.dk, som specialiserer sig i internet-ret, tror ikke på, at LL Media vil kunne holde på booble.dk.

- Det vil efter al sandsynlighed ende med, at han må aflevere domænet, vurderer han.

Sagen er dog mindre oplagt, end den synes i USA, hvor Booble.com har brugt kræfter på at lægge sig op af sit berømte oplægs design og logo.

Men Peter Lind Nielsen tror, at det vil have indflydelse på den danske sag, hvis Google får medhold i USA.

Hvis Google vil afkræve LL Media domænet booble.dk, kræver det, at man først anmelder webstedet til Dansk Internet Forums (DIFO) klagenævn, som tager stilling til, om domænet krænker andres rettigheder.

Relevant link

Lars Boris Thomasens indlæg på Computerworld Onlines debatforum

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S