Danskere måler amerikanske web-resultater

En dansk iværksættervirksomhed får store amerikanske kunder til sit redskab til måling af onlinereklamer. Markedet er i vækst, dog mere beskedent herhjemme, selv om interessen for eksempelvis reklamer på søgemaskinen Google er stigende.

For ikke længe siden blev markedet for onlinereklame erklæret så godt som dødt. Den dom er den lille Frederiksberg-virksomhed Traceworks i gang med at dementere.

Traceworks har solgt et redskab til at spore effekten af onlinemarkedsføring til flere børsnoterede amerikanske selskaber som Lane Bryant, der sælger dametøj både on- og offline.

I de seneste to måneder har Traceworks fået syv nye amerikanske kunder, og det vidner ifølge medstifter Anders Lau Nielsen om, at det som sædvanlig er "over there", at man først ser markedet rykke. Desuden er budgetterne væsentligt større, end man ser i Europa.

Traceworks, som blev stiftet i 2002 med startkapital fra Teknologisk Innovation, tilbyder selv at drive sit system som en ASP-løsning. Kunderne får et overblik over resultaterne af både bannere, partnermarkedsføring, søgemaskineoptimering, betalte søgeord og andre former for onlinemarkedsføring.

Skal bruge flere folk

Nu hyrer Traceworks, som indtil videre er syv ansatte, programmører herhjemme, ikke mindst med .NET-kompetencer, til at videreudvikle systemet.

Der skal også bruges flere sælgere til det danske marked, hvor man endnu ikke er kommet helt op af starthullerne eksempelvis med de betalte søgemaskineplaceringer, der i USA udgør helt op mod 40 procent af de samlede online-markedsføringsbudgetter.

- Der er stadig ikke den store volumen i efterspørgslen herhjemme, eksempelvis på sådan noget som Google Adwords, hvor vi ellers kan dokumentere, at det virker, siger Anders Lau Nielsen.

Flybilletter via Google

Der er dog nogle brancher, som er samtidig blevet mere opmærksomme på at placere annoncer i søgemaskiner, ikke mindst på Google, som sidder på 70 procent af verdens søgninger.

Travellink, som sælger flybilletter og ejes af SAS, Tele2 og Amadeus, bruger op mod 20 procent af de samlede markedsføringsbudgetter på søgemaskinerne, fortæller den danske leder Sophie Hulgaard.

- Jeg betaler for sponsorerede links på Google.dk via auktion, og jo højere du byder, jo højere bliver dine annoncer placeret i søgeresultaterne. Jeg var også meget tilfreds med resultaterne på Yahoo, men de er jo lukket i Skandinavien nu, siger hun.

Hun tror ligesom Anders Lau Nielsen, at der vil blive mere fokus på søgemaskinerne som salgskanal, men er indtil videre godt tilfreds med de redskaber, hun allerede har til rådighed til at måle responsen.

Sommerhuse lejes online

Hannu Vangsgaard, som tidligere var partner i søgemaskine-optimeringsvirksomheden Notabene.net og nu er selvstændig webtrafik-konsulent, kender ikke til danske tal for, hvor mange markedsføringskroner der går gennem søgemaskiner som Google.

- Men i nogle brancher er det allerede meget anvendt. Eksempelvis feriehusudlejning, hvor 15-20 procent af den samlede omsætning stammer fra søgemaskinerne, siger han.

Traceworks tilbyder ikke blot annoncekunder at holde styr på udgifterne til netreklamer, men vil også gerne være partnere med medier, som vil kunne dokumentere effekten af en kampagne hos dem.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job