Skat har tidligere været tæt på Navision-salget

Skat, der nu kræver 5,8 milliarder kroner af Microsoft, har tidligere været tæt på Navision-opkøbet.

Artikel top billede

Det er netop kommet frem, at Skat kræver ikke mindre end 5,8 milliarder kroner af it-giganten Microsoft i kølvandet på Navision-opkøbet.

Imidlertid er det ikke første gang, at de danske skattemyndigheder har været tæt på giganthandlen i it-branchen.

For lige efter købet af Navision i 2002 gav de danske skattemyndigheder faktisk skattefrihed til aktionærerne i Navision.

Det fremgår blandt andet af Skats egen hjemmeside i en meddelelse fra november 2003.

"Told- og Skattestyrelsen har afgivet tilladelse til, at aktionærerne i Navision A/S skattefrit kan ombytte deres aktier med aktier i Microsoft Corporation."  

Styrelsen har "udfra de i sagen foreliggende omstændigheder fundet, at der kan gives tilladelse til succession på aktionærsiden".

Myndigheder fulgte købet tæt

Skattefriheden er i øvrigt også blevet omtalt i en artikel på Computerworld, hvor det fremgår, at købet dengang blev blåstemplet af konkurrencemyndigheder hele vejen rundt.

"De danske skattemyndigheder har godkendt, at der ikke skal betales skat ved ombytning til aktier," står der i artiklen fra dengang.

Computerworld har forsøgt at indhente en kommentar fra Skat, men her ønsker man ikke at udtale sig.

"Skat har desværre ikke mulighed for at udtale sig om konkrete virksomheder eller om spørgsmål, der opstår på baggrund af konkrete sager, under henvisning til vores ubetingede tavshedspligt," hedder det via presseafdelingen.

Det er ikke lykkes at fange en af stifterne af Navision, Preben Damgaard.

Den nuværende sag hos Skat drejer sig om at køberen, Microsoft, skulle have overført de danske rettigheder til Irland uden at betale den rette skat deraf, ifølge DR2.

Ekspert: Næppe kun Navision-handlen
De cirka 800 millioner kroner af beløbet på 5,8 milliarder kroner skulle være renter.

Dog skal det nævnes, at blandt andet de meget høje beløb har fået en revisor til undre sig over, hvorvidt sagen "kun" vedrører Navision-handlen.

"Det er umiddelbart så stort et beløb, at det næppe kun kan vedrøre købet og videresalget af Navision. Mit gæt er derfor, at sagen også må dreje sig om løbende skattebetaling," udtaler skatteeksperten John Bygholm, der er formand for skatteudvalget hos FSR (danske revisorer), til epn.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S